Zewnętrzne ATU a wzmacniacz ACOM
    sp9fys pisze:

    Wzmacniacz (Acom) zapięty bezpośrednio na taką antenę reaguje ograniczeniem mocy wyjściowej aby nie przegrzać pi-filtra i lamp.


NIE!
Wzmacniacz lampowy korzysta z układu PI do poprawnego dopasowania wysokiej impedancji lampy (kiloomy) do niższej (fider). Gdy poprawnie dostroisz obwód wyjściowy, dopasujesz praktycznie wszystko, co podłączasz jak obciążenie tego wzmacniacza, w bardzo szerokich granicach, od ok dziesięciu omów do kilooma włącznie. Także jeśli masz wzmacniacz lampowy, to skrzynka antenowa na jego wyjściu nie jest potrzebna do dopasowania impedancji. Ponadto wiele wzmacniaczy lampowych nie posiada w ogóle reflektometru, mało który steruje ALC w transceiverze, a nawet jesli steruje, to ogranicza moc kierując się prądem anodowym lub prądem siatki, a nie sygnałem o fali odbitej dostarczonym przez układ ze sprzęgaczem. Tak z kolei działają wzmacniacze tranzystorowe.

edit - mówię tu o konstrukcjach klasycznych wzmacniaczy, lampa sterowana w siatce lub katodzie. Przy sterowaniu w siatce obwód wejściowy jest obciążony rezystorem, przy sterowaniu w katodzie impedancja wejściowa lampy jest niska, można zatem użyć szerokopasmowego transformatora w.cz. Niektóre układy lampowe są tak skonstruowane, że impedancja wejściowa np. dwóch lub trzech lamp równolegle jest zbliżona do 50Ω, zatem można wstawić dławik w katodę i pchnąć sygnał na katody prosto przez kondensator (np. popularne układy na 2x4-400 lub 2x3-500 lub 3xGU50). Wtedy impedancja moze nie do końca odpowiadać 50Ω, ale starsze transceivery łykały o wiele większe różnice od dzisiejszych, tranzystorowych TRX bez autoskrzynki.


  PRZEJDŹ NA FORUM