Wąsko promieniujący dipol
Szkoda że występujesz tu anonimowo nowy. Cieszę się że coś wiesz ja również nie jestem alfą i omegą. Ale znam człowieka parającego się z tematem ok 8 lat i chciał kupić antenę izotropową- podpowiedziałem jemu że widziałem takie na Marszalkowskiej w Warszawie. Dipola polfalowego hipotetycznego tez tam widzialem.
    sp3hwr pisze:

nowy pisze:

A tu 11 dBi czyli 9 dBd. I to dziwi. W skali logarytmicznej przyrost sygnału !

No cóż. małe wyjaśnienie, owszem mocno spóźnione.
    9 dBd odnosi się do dipola w próżni. Ten sam dipol odpowiednio nad ziemią powieszony też dostaje "kopa".
    73Greg
tu odpowiedzial. Konkretnie dipol polfalowy powieszony na nie wiem jak dowolnej wysokosci bedzie mial o wiele wiecej dBi. Nawet i 8 dBi. Te 2.15 dBi to dotyczy anteny w tzw. wolnej przestrzeni gdzie brak jest odzialywowania ziemi, ktora owa przestrzen jest nieosiagalna. A ziemia odzialowywuje bardzo mocno. Petroniusz pisal wczesniej ze roznica jest ok. 3dBd i tak jest. Duzo tu zostalo napisane w tym temacie. Przeczytaj jeszcze raz caly watek.
Dipol polfalowy w tzw. wolnej przestrzeni 2.15 dBi

Dipol polfalowy nad ziemia dowolna wysokosc ponad 2.15 nawet do 8 dBi

testowa antena w wolnej przestrzeni 3.35 dBd czyli 5,5 dBi

Antena w wolnej przestrzeni typu http://inradio.pl/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,1066/category_id,221/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,45/

Dodam jeszcze jedno że jeżeli przy antenie podany jest zysk w dBi to jest to forma właściwa mówiąca w zasadzie wszystko. Jeżeli w dBd to niewiele mówi i prowadzi do lekkiego zamieszania. A mianowicie pojawia się pytanie prawie każdemu czy te dBd to jest w stosunku do dipola 1/2 w wolnej przestrzeni czy do jakiegoś wzorca będącym dipolem 1/2 itp. Nawet tu przy obrazkach w opisach mogą się niektórzy pomylić w odniesieniu do czego te dBd jest.
Pytasz o prawde, przynajmniej miesiac zabawy z antena, poprawianie, przewieszanie itd. 2 godziny poswiecone antenie wiele do prawdy nie wniosa.