Nieuczciwi handlujący / problem z transakcjami
A bo to pierwszy taki? Poczekaj jak zacznie cię straszyć sądem.
Jakiś czas przerabiałem podobny temat w recenzjach zasilaczy...
Podobnie jest z skrzynkami N7DDC. Jak ktoś puści przez to np 70W (przed dłuższą chwilę) w niekorzystnych warunkach to się zdziwi. No ale to rozmowa na inny temat.

Miałem w rękach ten miernik od SP2GP. Dostałem go od kolegi, który prosił by go "poprawić". Niestety odpuściłem. Nie jest on wektorowy jak gdzieś ktoś o nim pisał. Zwykły ustrój pomiarowy z diodami detekcyjnymi i tu zaczyna się problem.

Całość zrobiona jest na jakiś atmelu z 10bit przetwornikiem. Czyli 1023 poziomy. Dla mocy 1500W daje to krok 1,46W, dla max 750W krok wyniesie 0,73W. Do całości należy uświadomić sobie, że ustrój pracuje na napięciach 0 - 5V, więc w zakresie 0 ~ 1V pomiar będzie zafałszowany ch-ką przewodzenia diody (brak kompensacji w oprogramowaniu). Stąd bierze się błąd pomiaru mocy wypromieniowanej i odbitej. SWR wyliczany jest z tych wartości przez co błąd może wzrosnąć.

Należy też wziąć pod uwagę konstrukcję ustroju pomiarowego. Puścić przez niego te 1500W CW przez 1min i zobaczyć czy "wytrzyma". Na KF prawdopodobnie zagotuje się rdzeń i wartości pomiarowe spadną (przegrzany rdzeń straci właściwości magnetyczne) a na wyższych pasmach usmażą się diody.

Brak wzrostu wskazań mocy oznacza przekroczenie zakresu pracy przetwornika ADC w procesorze, wprowadzenie dzielnika (podniesienie zakresu) pogarsza rozdzielczość pomiaru - błędy przy małych mocach.
Ta konstrukcja powinna mieć przełączane zakresy mocy...


Inną sprawą jest jak sprawują się ustroje pomiarowe. Taki ustrój potrafi sam z siebie wprowadzić niedopasowanie do linii pomiarowej. Przykładowo chińska i inne na tej samej PCB N7DDC na 6m w trybie BYPASS wprowadza SWR ~2.

Wrzuć zdjęcia wnętrza. Z ciekawością sobie przypomnę i porównam czy coś się w czasie "produkcji" zmieniło.


  PRZEJDŹ NA FORUM