Antena typu Yagi nad blaszanym dachem
Andrzeju pytanie zasadnicze. Co projektujesz? Antenę czy dach? Dach masz i na konstrukcję budynku raczej już wpływu nie masz. Jedyne co możesz wymodelować to jak zmienia się charakterystyka promieniowania reaktancja anteny w funkcji wysokości. Bo, że się zmienia nie potrzeba znajomości programu i przy okazji dwóch języków do przeczytania jego instrukcji.
Przeczytaj i odpowiedz na pytanie sp6u:
jaka minimalna wysokość anteny nad tym dachem byc powinna aby blaszane poszycie dachu nie wpływało na pracę anteny?
Do tego nie potrzeba żadnych programów wystarczy "jedno zdanie", bo tyle miejsca poświęcają sprawie autorzy książek. element oddalony o długości fali od anteny nie ma znaczącego wpływu na jaj pracę ale połowa będzie OK. Oczywiście nie może to dotyczyć metalowej ściany ustawionej w osi promieniowania yagi. pan zielony
Autor ma zamiar zainstalować Yagę na pasma 28/50 MHz więc mówimy o odległości max 6m. Wysokość trudna ale realna do zbudowania obrotowej anteny.

Chcesz pomóc koledze to zaprojektuj mu układ antena-dach ale aby symulacja miała sens to zacznij jeszcze anteną obracać bo antena ustawiona wzdłuż szczytu dachu będzie pracowała w zupełnie innym otoczeniu niż gdy jest do niego prostopadła. Gdy jeszcze nie daj Bóg komin nie jest po środku dachu i mamy kilka metrów przesunięcia na jedną ze stron... Jeden weekend starczy na zabawę z programem? I czego się dowie? Tego co koledzy już wcześniej napisali? Co mu da ta wiedza? Czy na decyzję o tym jak wysoko zamocować antenę będzie miał wykres z programu czy budowa komina? Czy wiedza o zmianie elewacji wydłuży odległość między uchwytami anteny?

Reasumując. Fajnie i dobrze jest wiedzieć co i w jaki sposób wpływa na parametry anteny ale o tym co i jak zbudujemy determinuje świat realny więc szkoda czasu i energii na "symulacje". Niech buduje na co konstrukcja budynku i zdrowy rozsądek mu pozwala.


  PRZEJDŹ NA FORUM