Wąsko promieniujący dipol
    nowy pisze:

Tam pod rysunkiem z lewej jest napisane dBi=0dB. Znaczyć to może ,że jest to -2.14 dB do dipola , bo teoretyczna różnica między dipolem i anteną izotropową jest -2,14 dB (na niekorzyść anteny izotropowej). Czyli antena ta jest teoretycznie gorsza od dipola o 2,14 dB. Te ramiona to 1/2 L na 28 i pozostale to transformator typu Delta w celu dopasowania. Tam na rys. jeszcze cos z dopasowania jest przy kablu konc. O dopasowaniu typu Delta w ksiązce Anteny autor SP6 LB i innych.Jeszcze tam jest dopsowanie do 70 Ohm i trzeba kolejną stratę wprowadzic na dopasowaniu do 50 Ohm w trcvr.SWR 1.5 do 1 w tym miejscu. Czy to warto ? Charakterystyka promieniowania też wątpliwa.

Kolega musi wiedzieć jedną taką rzecz program Mmanagal ver. basic nie wylicza zysku anten w dB jeżeli jest zysk dodatni. Jedynie pokaże minus dB jeżeli zysk jest mały. Wersja płatna tego programu pokaże wartość właściwą w dB a wersja typu free zawsze dB=0. Ale to żaden problem każdy sobie już sam odejmie i doda co trzeba.