Antena typu Yagi nad blaszanym dachem
    SP5OC pisze:

Można dokonać symulacji anteny w taki sposób, aby ustawić w programie typu Eznec wysokość anteny w rzeczywistej wysokości nad gruntem, natomiast w miejsce blaszanego dachu stworzyć odpowiednią ilość radiali/promienników (np. 200, aby były gęsto rozłożone pod anteną) 2 metry poniżej anteny o promieniu odpowiednim do wielkości blachy na dachu. Nie otrzymamy powierzchni trójkąta lecz koło, ale będzie to dobre przybliżenie. Z moich symulacji wynika, że kształt wiązki prawie się nie zmienia przy zastosowaniu radiali i bez nich. Kąt promieniowania anteny zmienia się tylko przy zmiany wysokości anteny nad realnym gruntem. Natomiast jak zaczniemy zmniejszać odległość anteny od dachu, w tym przypadku od promienników, to zacznie spadać proporcja kierunkowości przód tył, tzn. przy zmniejszającej się odległości tył zacznie coraz mocniej promieniować. Kąt promieniowania nie ulegnie przy tym zmianie.

Poniżej wyniki symulacji dla anteny 28,2 Mhz (Yagi 2 elementy) zamocowanej 15 metrów nad gruntem (2 metry nad dachem i 0,3 metra nad dachem). Trzecia symulacja to antena 15 metrów nad dachem bez promienników (w domyśle dach bez blachy). Warto zwrócić uwagę na impedancję, która przy niskiej wysokości nad blachą/promiennikami drastycznie spada.

Wysokość anteny na gruntem - 15m. Wysokość nad dachem/promiennikami – 2m

Feedpoint(1) - Z: (24.661 - i 0.200) VSWR(Zo=50 Ω,,): 2.0:1
    Ground - Rel. dielectric constant 20.000, conductivity: 0.03030 mhos/meter. (NEC-2 ground)
    Directivity: 12.79 dB
    Max gain: 12.39 dBi (azimuth 0 deg., elevation 10 deg.)
    Front-to-back ratio: 7.81 dB (elevation 9 deg)

Wysokość anteny na gruntem - 15m. Wysokość nad dachem/promiennikami – 30cm

Feedpoint(1) - Z: (5.170 - i 41.364) VSWR(Zo=50 Ω,,): 16.3:1
    Directivity: 12.73 dB
    Max gain: 12.37 dBi (azimuth 0 deg., elevation 10 deg.)
    Front-to-back ratio: 1.54 dB (elevation 10 deg)

Wysokość anteny na gruntem - 15m. Brak promienników/blachy

Feedpoint(1) - Z: (32.909 - i 0.986) VSWR(Zo=50 Ω,,): 1.5:1
    Directivity: 13.22 dB
    Max gain: 12.51 dBi (azimuth 0 deg., elevation 10 deg.)
    Front-to-back ratio: 8.28 dB (elevation 10 deg)

I proszę kolejny bukiet niedomówień.
Chyba zaczyna się bicie piany.
Żadne z tych wyliczeń nie jest obarczone optymalizacją i zgodnością modelową... a co za tym przedstawione wyniki nie są zgodne z jakimś trendem, lecz z niechlujstwem osoby liczącej i to powoduje niesamowity bałagan w obliczeniach na podstawie których nie można wyciągnąć jakichkolwiek wniosków.

Jeszcze nie spotkałem się z anteną 10/6m na jednym boomie ale cóż modelować można wszystko, ale ja bym zaczął od:

!. należy zbudować model anteny i wykonać optymalizację poszczególnych pasm.
2. należy zbudować model ziemi, który w tym wypadku jest bardzo istotny
proponuję:
...MININEC dopuszcza opis ziemi złożonego ukształtowania terenu ze zmiennymi
parametrami. Ziemia może być podana w układzie kilku różnych środowisk, każde z własną
przewodnością i stałą dielektryczną. Każde środowisko może mieć różną wysokość, dlatego
można opisać ziemię, złożonego ukształtowania terenu. Jednakże MININEC nie będzie
obliczać ekranowania, wywołanego kształtem terenu – oblicza tylko odbicia od złożonej
rzeźby ziemi. Możliwe jest podanie, dwóch wariantów formy środowiska – równoległe fazy
(tarasy) lub centryczne pierścienie.
- tekst z książki "Komputerowe modelowanie anten" - wszystko o MMANA
3. połączyć te dwa modele i na ich podstawie wyliczyć zależności od wysokości nad dachem czyli 0.5, 2,0, 3,0
mając na uwadze trend jak i dokładność dopasowania. Nakładając na siebie wykresy z odpowiednich obliczeń otrzymamy odpowiedz tego zadania.

Andrzej