IX SP QRP Contest i IX tura zawodów PGA - krótka analiza
czyli jaki skutek ma 20-to krotne zwiekszenie mocy
Witam. Już kiedyś, przy okazji innego wątku pisałem jakim przydatnym narzędziem dla komisji zawodów mogą być clustry skimmerowe. Tak się złożyło, że w sobotę kolejna tura zawodów PGA odbywała się bezpośrednio po zawodach QRP. Korzystając z narzędzia porównywania siły sygnału można bardzo ładnie zaobserwować jak skutkuje zwiększenie mocy nadajnika. Na poniższych wykresach przedstawiona jest siła sygnałów większości stacji pracujących na cw w zawodach QRP w godzinach 05.00 do 06.00 UTC spotowanych przez skimmer SP7KED. Jak widać raczej nie ma jakiejś wybijającej się stacji, a siły sygnałów układają się w pasie o rozpiętości ok. 10 - 15dB, co raczej wskazuje na rzetelne przestrzeganie warunków pracy QRP, przynajmniej na cw. Jeżeli są odstępstwa to są raczej w dół.








Znacznie ciekawiej wykresy przedstawiają się w okolicach godziny 06.00UTC, a więc w momencie gdy kończyły się zawody QRP, a zaczynały PGA. Niektóre stacje uczestniczyły w obu i w tych przypadkach można zaobserwować jak zwiększenie mocy wpływa na siłę sygnału. Poniżej zaprezentowana jest siła mojego sygnału na lokalnym skimmerze SP7KED i dwóch odległych S50ARX i OL5Q. Skimmer SP7KED znajduje się około 1km ode mnie praktycznie w zasięgu optycznej widzialności anten. Jak widać przyrost siły sygnału w przypadku fali bezpośredniej przy 20-to krotnym zwiększeniu mocy nadajnika (z 5W do 100W) jest około 12dB. (Dwa spoty na poziomie pojedynczych dB są fałszywe, wynikają z niedoskonałości SDR-a i oprogramowania, mającego tłumienie częstotliwości lustrzanej na poziomie 60dB). Na clustrach odległych ten skok wynosi około 10dB. We wszystkich tych przypadkach wartości te znacznie odbiegają od teoretycznie przyjmowanej, 6dB dla 4-ro krotnego przyrostu mocy (powinno być +30dB). Czym to można wytłumaczyć? Nie wiem.





Poniżej wykresy siły sygnału kilku stacji potwierdzające około 10dB skok o godzinie 06.00UTC. Oczywiście sens porównywania jest tylko w krótkim odcinku czasu w porównywalnych warunkach propagacyjnych, jak łatwo zauważyć, siły sygnałów pod koniec zawodów PGA są na poziomie początku zawodów QRP.




I jeszcze w formie ciekawostki siły sygnałów stacji, które również w zawodach PGA zadeklarowały również pracę QRP (z wyjątkiem stacji oznaczonej kolorem żółtym)



Pozdrawiam. Życzę miłej analizy. Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM