"Świat Radio" - prośba, apel o wsparcie
Potrzebne solidarne działanie naszego środowiska!
    sq2hcz pisze:

    Pomysł ratowania ŚR jest szlachetny, ale całkowicie utopijny.

    Trzeba spojrzeć na realia:
    1. Entuzjastów naszego hobby ubywa.
    2. CB radio, które dla wielu było początkiem przygody z radiem, w zasadzie odeszło do lamusa. W samochodach zastąpił je Yanosik, stacji bazowych brak.
    3. Zmiany technologiczne także w naszym hobby przyspieszają. Popatrzcie jakie zmiany zawszy w ostatnich latach za sprawą technik cyfrowych (DMR, FT8).
    4. Zmiany przyspieszają więc każdy oczekuje także szybkiego dostępu do informacji. Każdy radioamator praktycznie ma dostęp do internetu gdzie wszelkie nowe informacje pojawiają się natychmiast.

    Reanimowanie miesięcznika, czy robienie kwartalnika drukowanego jest oderwane od rzeczywiści i nie ma szans.
    Przykład innego hobby również zanikającego, ale znacznie bardziej popularnego - fotografia. W zasadzie nie ma już na rynku czasopism które mogą konkurować z portalami tematycznymi.

    Biorąc pod uwagę niewielką grupę docelową, nawet stworzenie dobrego portalu internetowego na zasadach komercyjnych może być nieopłacalne, szczególnie że grupa odbiorców systematycznie spada, więc biznesowo ma to krótkie nogi.

    Nasza strona klubowa w czasach najlepszej świetności, gdzie trafiały na nią systematycznie ciekawe artykuły miała w porywach do 500 wyświetleń dziennie (około 100 czytelników). Po przemnożeniu tego x10 i przy założeniu że jest to oparte o system płatności patronackich przy 100% wpłacających po 10 zł miesięcznie daje kwotę 10 000 zł.
    To zamyka temat.





Odniosę się tylko do fotografii.
Rzeczywiście aparat w każdym telefonie i zapotrzebowanie tematyczne oraz reklamy telewizyjne zeszmaciły fotografię popularną. Wiele osób nawet zrobionych zdjęć nie archiwizuje i giną one wraz z aparatem.

Ale jest jeszcze fotografia użytkowa i artystyczna. I tu okazuje się dziura. Wiedza techniczna wykonywania zdjęć. To podstawowe rzemiosło. Światłość, rozdzielczość, budowa i dodatkowe cechy sprzętu foto. Obsługa ciemni. W necie te rzeczy są ale są one na takim poziomie naukowości, że bez rachunku różniczkowego ani rusz. A tego prostego rzemiosła brak. I tu jest nisza. Chociaż czy z pisania dla kilku klas liceów artystycznych da się utrzymać czasopismo? Ale może jak nie czasopismo, to może zeszyty tematyczne?

Elektronika ma jedną wadę jest bardzo nietrwała. Już po 2-3 latach wiele stron internetowych nie istnieje. Domowe archiwa elektronicznie jakoś dziwnym trafem szybciej się tracą od książek na strychach. Z drugiej strony, przy postępującej pauperyzacji umysłowej społeczeństwa czy wtórnym analfabetyzmie gromadzenie tej wiedzy ma sens?

JAKpłacze


  PRZEJDŹ NA FORUM