Delta by SQ7PGO na pasmo 17m
działa i cieszy
Przewodu szukam po necie - mam juz jakis typ ale zobaczymy - na razie jest ten co jest.
sp5mod Odnośnie pomiaru pętli anteny – ja mam MFJ259B i kiedyś trafiłem na problem z pomiarem, tzn wielkość Zwe była znacząco inna od spodziewanej i pomiar był niestabilny. Ale to było raz. Uznałem, że to problem napięć jakie się przecież indukują w antenie. W sumie detektor wejściowy w MFJ jest dość odporny i takie zjawisko nie występuje często. Zobaczę, jakie wartości uzyskam przy pomiarach, gdy będę wykonywał swoją deltę.
ten temat bardzo mnie interesuje gdys dzisiaj postanowiłem jeszcze raz pomierzyc analizatorem VK5JST przy samej antenie króciutkim kablem i takim ok 2 metrów. Nestety wychodzi pomiar całkowicie niewiarygodny i bez sensu. Nie wiem co jest grane? Wczesniej mierzyłem ta antene pzry górnym zasilaniu i pokazywał w miare prawidłowo. Czyżby był przeczulony na anteny zwarte? zamkniete? Pokazuje na przykład że Z=0 ?? No nie wiem - może ktos podpowie?
Pozostaje mi przyjąc za pewnik że taka antena ma Z==120<->170 ohm i tyle. Tak zresztą pokazuje mi mój TRX a potrafie już wyciągac wnioski z jego zachowania.
====== wymiary anteny : ja reprezentuje szkołę tzw teoretyczną (pewnie to wynika z mojego zawodu konstruktora) i korzystam z programu MmanaGal i niczego nie przyjmuje oprócz założenia że antena ma miec w obwodzie długość = lambda. Nastepnie optymalizuję w tym programie antene pod kątem jX==>>0 oraz nastepnie SWR=>>1,0 z tym ze SWR specjalnie sie nie przejmuję bo ważniejsze jest jX=>>0. Czasem muszę wprowadzić ograniczenie np długość dostepnej wędki. Obwód sam sie wylicza.
Po tych założeniach sprawdzam jakie ramiona mi powychodziły i ewent koryguje kąty ale tu dążę do uzyskania optimum wynikąjące np z niezbednego napięcia ramion żeby poziomy drut nie zwisał.
Czyli zakładam kat 60 stopni i dodaje po 5 dla napiecia ramion.
Poprzednia deltę zrobiłem jako trójkat równoboczny z rurek alu i jest super.
Ta delta ma ograniczenia wynikajace z posiadanego materiału.
== zasilanie-- po moich obserwacjach wynika że zasilanie z dołu czy z góry nie ma zasadniczego znaczenia, antena posiada rezonans w podobnym punkcie i katy promieniowania sa prawie identyczne- ok 15 stopni.
Skutecznść anteny w dowoływaniu sie do DX podobna wobec tego nie ma sensu meczyc sie z górnym zasilaniem. Jedynie zasilanie w środku jednego z ramion zmieniło by znacząco sytuację. Myśle nad takim eksperymentem, może w przyszłym tygodniu cos zrobię. Co by to dało ? dołozyło by dodatkową polaryzacje pionową czego w tych przypadkach praktycznie nie mam. Według teorii; kata by nie obniżyło znacząco -- kat ok 15 stopni dół/gora a 14 stopni bok.
Niestety Gain spada w takim układzie z 7,4 dBi do aż 3,6 dBi lecz staje sie bardziej dookólna. ... zastanawiam sie czy warto ?
=== obracanie-- obracam tą antenę ręcznie ja jest jakis szczególnie ciekawy DX np ST0R(zaliczony) lub Benin (zaliczony)lol
Ciekaw jestem Andrzeju Twoich doswiadczeń- napisz koniecznie co i jak wyszło.

dowód na skuteczność tej anteny \


  PRZEJDŹ NA FORUM