Delta by SQ7PGO na pasmo 17m
działa i cieszy
Petroniuszu,

Dzięki za info.
1. Odnosnie przewodu TV do transformacji, to w sumie nie wiem, gdzie można nabyć dobrej jakości przewód = z dobrym, gęstym oplotem i stabilny mechanicznie, aby nie zmieniał szybko swoich parametrów falowych. Chyba trzeba przeglądać Internet.

2. Dzięki za informacje odnośnie wyników z transformacją za pomocą kabla 75Ohm. To dopasowanie powinno być również skuteczne i Twoje pomiary pokazały że tak jest. Odnośnie pomiaru pętli anteny – ja mam MFJ259B i kiedyś trafiłem na problem z pomiarem, tzn wielkość Zwe była znacząco inna od spodziewanej i pomiar był niestabilny. Ale to było raz. Uznałem, że to problem napięć jakie się przecież indukują w antenie. W sumie detektor wejściowy w MFJ jest dość odporny i takie zjawisko nie występuje często. Zobaczę, jakie wartości uzyskam przy pomiarach, gdy będę wykonywał swoją deltę.

3. Wymiary / kształt anteny. Szukałem dużo, jakie wymiary przyjąć za wejściowe, chociaż nie wiem, czy to ma znaczący wpływ na charakterystykę promieniowania anteny, może trochę na impedancję wejściową. Otóż spotkałem 2 szkoły. Jedna mówi o długości pętli L(feet)=1005/f[MHz] i każdy bok powinien mieć wówczas po lambda/3, co daje trójkąt równoboczny. Druga natomiast mówi,że ma to być trójką równoramienny (o kącie zbliżonym do 90st) o długościach ramion wg wzorów: L1=L2=296/f[MHz], L3=437/f[MHz] (In feet). Wg tego dla pasma 17m (dla f=18,1MHz) otrzymuję: L1=7,36m, L2=L3=4,98m, czyli wystarczyły by 2 wędki po 5m. Oczywiście w trakcie strojenia trzeba znaleźć rezonans (jX=0) takiej pętli i tak skorygować jej długość, aby jX=0 było w żądanym paśmie. Przy antenie jednopasmowej nie powinno być problemu z X=0 dla żądanej częstotliwości. Może kształt nie ma aż takiego znaczenia, ale niech się wypowiedzą Koledzy znający temat. Obie szkoły pochodzą z książki Practical Antenna Handbook.

4. Sposób zasilania. W w/w podręczniku polecany jest sposób klasyczny – czyli w dolnym wierzchołku. Jest to najmniej kłopotliwe i stabilne mechaniczne, ale z różnym postów wynika, że delty zasilane jak Twoja (górny bok) mają niższe kąty promieniowania. Czy Twoje obserwacje/ nasłuchy / łączności potwierdzają, że delta zasilana w dolnym wierzchołku jest mniej skuteczna?

5. Obracanie. Delta pionowa jest kierunkowa. Czy rozważałeś Petroniuszu obracanie swojej anteny. Sądzę, że lekki rotor + łożysko (np. Conrad) powinien wystarczyć.

Pozdrawiam
Andrzej, sp5mod


  PRZEJDŹ NA FORUM