Badanie kierunkowości anteny
Witaj Petroniusz.
Najczęściej koledzy zadowalają się symulacją promieniowania anteny w kilku dostępnych programach PC.
W praktyce potrzebny jest poligon antenowy i przydałby się śmigłowiec do wykonania pełnego obrazu promieniowania anteny, ale pragniesz to badanie zastąpić pomiarami w warunkach amatorskich.
Z "grubsza" możesz dowiedzieć się o charakterystyce promieniowania Twojej anteny - beam-a 3 el. Yagi korzystając z pomocy kolegi Hams-a mieszkającego w odległości ca 30-40 km od Twojego QTH. Sprawa jest arcyprosta obracaj anteną na początek co 30 stopni (ze sygnałem Twojego TX-a), a kolega będzie nanosił na papier odczyt z miernika/S-metra. Rozpocznij od pasma 10 mtr w „dół”, bowiem na 28 MHz będziecie na pewno się słyszeć, a im niższe pasmo będzie sygnał słabszy, ale to nie jest przeszkodą do wykonania „Badania” aby mieć pogląd jak i gdzie antena promieniuje.
Taką próbę „Badanie” przeprowadziłem z Tadeuszem SP3WBE z Grodziska używając mojej konstrukcji anteny 2 el. Delta made by SP3PL. Ta próba - badanie mnie przekonało, że antena promieniuje zgodnie z przewidywaniem i mniej więcej podobnie do znanych charakterystyk 3 el. Yagi lub 2el.Delty. Szczegóły tego interesującego doświadczenia przekaże w detalach przy okazji naszego QSO na paśmie.
Warstwa – lustro o które odbijają się fale sprawia że często sygnały do naszej anteny docierają zupełnie z innego kierunku, jak by się tego spodziewać należało.
Kiedyś w Europie Fidżi odbieraliśmy na S-9 z kierunku VU (bokiem do wyspy), a antena ustawiona na kierunek Fidżi zero sygnału. W trakcie contestu miałem wcześnie rano antenę na VK/ZL, a zgłosił się Kazik PY5ZHP RS-59++ obróciłem antenę na PY i sygnał spadł na RS-57. Późną nocą antena na PY/CE i woła mnie z „bombowym" sygn. KL7.Takie zjawiska powodują, że nie mamy przekonania do posiadanej anteny kierunkowej. Wiadomo, że każda krótka antena pewną ilość energii promieniuje też do tył i nie tylko, ale jest to korzystne zjawisko w conteście, bowiem jest to pomocne, nie musisz anteną co chwile „machać”:-)) Jak do przodu Twoja antena promieniuje 80 wat a do tył 20 wat to masz okazję zaliczać QSO przodem i tyłem :-)) w zależności od warunków propagacyjnych. Jeżeli Twój Beam jest na odpowiedniej dla Yagi wysokości to możesz być spokojny i zadowolony z posiadanej anteny.
Przepraszam, ale nie potrafiłem bardziej krótko i zwięźle.
VY 73! Julian SP3PL