Antena COMET SMA24 do ręczniaka
elastyczność-opinie
COMET SMA24 - mam taką antenę od kilku miesięcy. Faktycznie jest bardzo elastyczna, czego plusem jest to, że można zwinąć ją w kółko i włożyć razem z radiem do wewnętrznej kieszeni kurtki bez ryzyka jej uszkodzenia. Minus - podczas QSO trzeba starać się za bardzo nie wywijać radyjkiem, bo zaczyna się bujać i występuje efekt podobny do miękkich anten samochodowych podczas jazdy. Jeśli ta Nagoya jest sztywniejsza (a pewnie tak, bo jest grubsza), to będzie pracowała stabilniej, ale będzie mniej poręczna. Pewną alternatywą są np. Nagoye teleskopowe. Po rozciągnięciu jest sztywna, a przed schowaniem można je skrócić, jak to z teleskopem. Teleskop do podstawy mocowany w nich jest na przegubie, co niby pomaga, bo konstrukcja jest elastyczniejsza i mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne, bo pod naciskiem przegub się zgina, ale potem po zgięciu w przegubie teleskop zaczyna funkcjonować jak dźwignia i powoduje to przy minimalnej nacisku luzowanie gwintu mocującego. Z teleskopową Nagoyą miałem ten problem, że stosunkowo często musiałem ją dokręcać. Jesli natomiast chodzi o osiągi, to teleskopowa Nagoya pracwała niemal identycznie co COMET SMA24.