Aktywacja 5-ciu Historycznyh miejsc Włocławka
Stacja klubowa SP2KFL aktywuje 5 historycznych miejsc Włocławka , nadawanie odbywa się na 80m SSB . Wszelkie informacje są dostępne na stronie klubowej www.sp2kfl.org.


POMNIK OBROŃCÓW WISŁY 1920

Pomnik na włocławskim Zawiślu powstał dla upamiętnienia bohaterskiej obrony Włocławka przed najazdem bolszewickim w 1920 roku.
Włocławek był w kampanii bolszewickiej istotnym punktem strategicznym. Posiadał ważną dla najeźdzcy przeprawę mostową. Przez miasto biegła też linia kolejowa łącząca Gdańsk z Warszawą. Nic więc dziwnego, że atakujący za cel postawili sobie opanowanie tak ważnego przyczółka na lewym brzegu Wisły.
Wojska bolszewickie zbliżyły się do Wisły 13 sierpnia 1920. Obroną Włocławka dowodził ppor. Gromczyński. W walkach oprócz wojska wzięła udział służba kolejowa oraz licznie ludność cywilna miasta i okolic. Kopano okopy i szykowano miasto do obrony. Bolszewiczy podjęli liczne ataki w celu sforsowania rzeki, m.in. z użyciem opanowanych pod Bobrownikami trzech polskich statków. Nie powiodła się także próba przekroczenia mostu, który został podpalony przez obrońców. Działając z prawego brzegu Wisły najeźdzca prowadził ostrzał artyleryjski w celu przerwania komunikacji kolejowej. Również te usiłowania nie przyniosły skutku. Dzięki sprawnej pracy obrońców strategiczna linia kolejowa Gdańsk - Warszawa pozostała drożna. Wskutek ostrzału ucierpiały szczególnie włocławskie świątynie oraz pałac biskupi.
Ogólna sytuacja na froncie zmusiła bolszewików do wycofania się, co nastąpiło17-18 sierpnia. Dzięki zaciętości obrońców nie osiągnęli żadnego z zamierzonych celów.
W walkach w rejonie Włocławka zginęło ponad 40 żołnierzy i ochotników. Pochowano ich we wspólnej mogile za Wisłą, na wzgórzu z pięknym widokiem na miasto. Nad tą mogiłą postawiono wkrótce pomnik w hołdzie ich bohaterstwa.
Pomnik został wysadzony w powietrze przez hitlerowców zaraz po zajęciu Włocławka w 1939 roku. Po wojnie nie odbudowano go. Miejsce gdzie stał było jednak znane włocławianom. Przez cały okres PRLu zostawiano tam kwiaty, palono znicze. Pomnik odbudowano ze środków społecznych w 1990 roku. Obecny kształt uzyskał w 2005 roku.

Pałac Biskupi

Pałac biskupi znajduje się nad Wisłą, opodal ulicy Gdańskiej prowadzącej dawniej do przeprawy mostowej. Ponad pałacem góruje katedra włocławska.
Obecnie istniejący pałac biskupi pochodzi z 1925 roku, gdy został odbudowany po zniszczeniu w 1920 roku ostrzałem bolszewickim zza rzeki.
Istnienie w tym miejscu siedziby biskupiej datuje się przynajmniej na XIV wiek. Wiadomo, że zamek biskupi posiadał tamę, groblę i wał chroniący przed skutkami wylewów. Od XVI miał ponadto murowaną wieżę. Główne wejście zlokalizowane było od strony katedry. Wchodząc do zamku trzeba było minąć bramę, kamienny most i drugą bramę. Bramy były rodzajem budynku służącego także za mieszkanie ich obsłudze. Wewnątrz murów oprócz wieży były dwie piętrowe kamienice. W latach późniejszych dobudowano dwie kryte dachówką baszty.
Gruntownej restauracji i przebudowy dokonano w XVIII wieku. Zamek pozbawiono atrybutów obronności: bram, murów i baszt. W końcu tegoż wieku obiekt w którym coraz rzadziej przebywali biskupi popadał w coraz większą ruinę. W 1802 roku w części pomieszczeń urządzono archiwum państwowe. W 1812 wojska napoleońskie uczyniły w nim szpital wojskowy. Od 1818 w obiekcie mieściła się szkoła wydziałowa OO. Pijarów. Przebudowany w 1861 roku mieścił od 1864 roku także Kurię Biskupią. W latach 1916 – 1920 w części pomieszczeń mieściło się Gimnazjum im. Długosza.
Po odbudowaniu w pałacu biskupim mieści się rezydencja biskupa oraz Kuria Diecezjalna.

Oraz inne miejsca o których można przeczytać na stronie klubowej www.sp2kfl.org Zapraszam

Kolejne miejsce na prosbę kolegów powtórzymy czyli 2 miejsce PARK SIENKIEWICZA


  PRZEJDŹ NA FORUM