SWL ARISS - ISS
Informacje o ARISS możliwych do nasłuchów w SP
Dziękuję za kopiuj wklej wesoły

Kontakt ARISS zaplanowany w schronisku młodzieżowym „La Foresta”, Włochy

W czwartek, 11 sierpnia około 8:49 UTC, czyli 10:49 czasu w Polsce, zaplanowany jest kontakt ARISS dla schroniska młodzieżowego „La Foresta” we Włoszech. Od 2009 roku, w schronisku młodzieżowym „La Foresta” w pobliżu jeziora Trasimeno i Perugia, Panda Avventure organizowany jest jeden z najciekawszych programów edukacyjnych: „Astronauci w Lasie” dla około 200 dzieci w wieku od 11 do 14 lat.

Program łączy w sobie badania Ziemi z badaniem kosmosu i poznawaniem przestrzeni kosmicznej oraz wielką grą. Dzieci są zaproszone do wyobrażenia sobie, jak „Obcy” lądują na naszej planecie oraz do uczestnictwa każdego dnia w różnych „Misjach” w celu poznania ekologicznych problemów dotyczących Ziemi i próbując znaleźć rozwiązanie na każdy z problemów.

Schronisko zostało wyposażone w dwie duże półkule (dwa „statki kosmiczne”) umieszczone w lesie i wyposażone w laboratoria, instrumenty GPS, teleskop, duży ekran do projekcji filmów, komputery, mapy nieba, bibliotekę z materiałami edukacyjnymi. To był pierwszy program tego typu we Włoszech, wspierany przez ESA (Europejską Agencję Kosmiczną)/ ESRIN (European Space Research Institute –Europejski Instytut Badań Naukowych Kosmosu) z bardzo istotnym wkładem, dostarczając dla obozu materiały edukacyjne. Wszystkie aktywności zawierają następujące elementy: badania naukowe, eksperymenty, korzystanie z instrumentów technicznych i gier do odkrywania Ziemi i nieba, w celu poszukiwania rozwiązań dla ratowania naszej planety.

Dzieci prowadzą dziennik laboratoryjny, a do każdej misji nagrywany jest przez młodych ludzi, raport. Codziennie wieczorem emitowany jest film lub film dokument o Ziemi lub Kosmosie. Program „Astronauci w Lesie” oraz raporty z działalności obozów letnich cieszą się dużym zainteresowaniem. Mają wielu odbiorców za pośrednictwem strony internetowej Avventure Panda i sieci społecznych. Panda Avventure dostarcza także informacje prasowe w postaci biuletynu oraz przez współpracę z gazetami i czasopismami.

Kontakt ARISS będzie prawdopodobnie transmitowany przez Internet na: http://www.livestream.com/AMSAT_Italia
Rozmowa będzie w języku angielskim.
1. Jaka była podróż z Ziemi na ISS?
2. Czy głośno jest w ISS?
3. W naszym schronisku odzyskujemy wodę z deszczówki do toalety, to prawda, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej też odzyskuje się całą wodę i ciecze?
4. Żyjemy w lesie: czy posiadacie jakieś rośliny na ISS?5. Czytamy, że każdego ranka budzi Was inna muzyka. Jaka była tego ranka?
6. Uczestniczymy w obozie na łonie natury, szkolimy się aby zostać astronautami. Czy możemy prosić o porady dla naszych treningów?
7. Tak jak Ty na ISS, my również pracujemy zespołowo a zadania wykonujemy wspólnie. Czasami życie razem jest to trudne. Czy miewasz podobne trudności na ISS?
8. Za czym z natury tęsknisz najbardziej?
9. Jak ciepło jest w środku i na zewnątrz ISS?
10. Teraz jesteś ponad chmurami! Jak to jest żyć tyle dni bez deszczu?
11. Czy Twoje włosy rosną szybciej w MSK?
12. Słyszeliśmy, że wielu astronautów traciło poczucie zapachu w przestrzeni. Czy Tobie też to się zdarzyło?
13. Co zrobisz, aby się zrelaksować?
14. Czy można zobaczyć fazy księżyca z Twojego okna?
15. Jaki był twój wymarzony zawód, kiedy byłeś małym dzieckiem?
16. Czy zabrałeś coś ze sobą z domu na ISS?
17. Czy uważasz, że jesteśmy sami we wszechświecie?
18. W jaki sposób jesteś w kontakcie z krewnymi przebywając na MSK?
19. Czy wykonywałeś spacer w przestrzeni kosmicznej na zewnątrz ISS?
20. Na ile ważny był dla Ciebie trening w Twojej pracy?
ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym obejmujący programy partnerskie współpracy agencji kosmicznych (NASA, Roskosmos, ESA, CNES, JAXA, CSA) z organizacjami AMSAT i IARU z krajów uczestniczących.
ARISS jest okazją dla studentów do doświadczenia emocji krótkofalarskich dzięki bezpośredniej rozmowie radiowej z członkiem załogi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauczyciele, rodzice i społeczność mogą osobiście zobaczyć, jak krótkofalowcy i członkowie załogi na ISS mogą pobudzać zainteresowanie młodzieży w nauce, technologii i zdobywaniu wiedzy.
73 Gaston Bertels, ON4WF
Przewodniczący ARISS
Tłumaczył: Armand SP3QFE, Koordynator ARISS w Polsce.