CTCSS vs 1750Hz
Dlaczego CTCSS-u coraz więcej?
    SQ2MMV pisze:

    Witam...
    Chciałbym poruszyć tutaj problem z jakim spotkałem się kilka tygodni temu. Kolega zakupił TH-78E z Włoch. Zadowolony był do momentu kiedy nie mógł otworzyć nowego przemiennika w Gniewinie SR2GN NA 70cm. Chwile zajęło nam dociekanie dlaczego on nie może a ja z tego samego radia bez problemu. Okazało się iż jego radiotelefon nie ma dostawionego modułu CTCSS. Nasunęło mi się pytanie dlaczego coraz więcej konstruktorów przemienników na 2m i 70cm. stosuje otwieranie za pomocą CTCSS-a. Z tego co pamiętam CTCSS jest wymysłem zachodu (USA). My powinniśmy mieć ton europejski 1750Hz. Wymienię kilka zalet i wad obydwu sposobów otwierania przemienników (pominięte proszę dopisywać).
    Gdyby był stosowany - ton 1750Hz:
    zalety:
    - wspólny dla całej Polski (Europy)
    - łatwość odszukania przemiennika na nieznanym terenie
    - możliwość otworzenia nawet "gwizdem, charknięciem do mikrofonu".

    wady:
    - otwieranie kilku przemienników przy podniesionej propagacji.
    - brak w sprzęcie tak licznie sprowadzanym z zachodu.

    Gdyby był stosowany - CTCSS:
    zalety:
    - możliwość otwierania kilku przemienników na jednej freq. używając różnych tonów

    wady:
    - w większości radiotelefonów nie można jednocześnie ustawić kilku rodzajów tonu dla różnych przemienników. Można zapisywać w pamięci radia (ale nie zawsze zapisze się parametr częstotliwości tonu). Wiąże się to z ciągłym szukaniem odpowiedniego tonu. Przykład w Pomorskim - przemienniki Gdański 2m, Gdański 70cm, i wspomniany SR2GN.

    - brak w starszym sprzęcie produkowanym dla EU.

    Nasuwa mi się tutaj apel do konstruktorów przemienników o stosowanie w celu wejście na przemiennik tonu 1750Hz lub jednocześnie tonu CTCSS ale np o częstotliwości ustalonej dla konkretnego okręgu np. na podstawie szeregu w częstotliwościowi tonów - wytłumacze:

    SP1 - 67Hz
    SP2 - 71,9Hz
    SP3 - 74,4Hz
    SP4 - 77Hz
    itd...

    Proszę o opinie czy taki "system" byłby do przyjęcia?


Czy w tym zabytku nie ma CTCSS nadawczego -podobny układ jest z innym wynalazkiem Kenwooda TH-79 ---fujjjj miałem to ścierwo.
Ale wracając do tematu : opcyjna płytka była tylko do blokowania odbiornika CTCSS nadawczy był w standardzie -- proste wyjście może kolega nie doczytał dobrze instrukcji obsługi i nie wie jak do się załącza i ustawia !!!!!diabeł


  PRZEJDŹ NA FORUM