Uniwersalne złącze zasilania radiostacji.
dom / samochód
W mobilu nie potrzeba stosować dwóch bezpieczników na każdym przewodzie z osobna.
Trochę teorii -> dlaczego stosuję się dwa.

Np. -> na przykładzie zasilacza UPS.

Poniżej przedstawiony jest uproszczony, poglądowy rysunek przykładowej instalacji zasilacza UPS zabezpieczającego komputer z drukarką.
Wyobraźmy sobie, że w przewodzie zasilającym pomiędzy UPS-em a zasilanym sprzętem nastąpiło zwarcie (punkty C lub D).

Przypadek 1 : Zwarcie występuje w punkcie C (pomiędzy uziemieniem ochronnym, a przewodem zabezpieczanym bezpiecznikiem F2). Wtyczka kabla zasilającego wetknięta jest w część A gniazda instalacji elektrycznej. Przepali się wówczas bezpiecznik F2.

Przypadek 2 : Zwarcie występuje w punkcie D (pomiędzy uziemieniem ochronnym, a przewodem zabezpieczanym bezpiecznikiem F1). Wtyczka kabla zasilającego wetknięta jest w część B gniazda instalacji elektrycznej. W typowym zasilaczu awaryjnym z jednym bezpiecznikiem nie zadziała żadne zabezpieczenie, co może grozić przeciążeniem całego obwodu zasilania od miejsca zwarcia do gniazda instalacji. Ponieważ jedynym zabezpieczeniem jest wtedy bezpiecznik instalacyjny F3 o wartości dużo większej (powyżej 10A) niż typowe zabezpieczenia w UPS-ach, grozi to poważnym uszkodzeniem elementów objętych przeciążeniem. Dotyczy to zarówno przewodów zasilających, jak i obwodów wewnątrz zasilacza UPS.

Tak więc nietrudno wyobrazić można sobie skutki takich uszkodzeń :

- utrata ciągłości uziemienia ochronnego grożąca porażeniem elektrycznym
- uszkodzenia termiczne przewodów grożące pożarem
- w przypadku zadziałania bezpiecznika instalacyjnego -> utrata zasilania innych urządzeń w tej części instalacji budynku, która zabezpieczana jest bezpiecznikiem F3.

W przypadku zasilaczy UPS czy np. listw zasilających a także wielu innych podobnych urządzeń - owe często posiadają dwa bezpieczniki, co zabezpiecza użytkownika przed powyższymi problemami.

Tak więc nie w każdym przypadku jest konieczne stosowanie wszystkich możliwych zabezpieczeń jakie tylko da się zamontować - bo nie zawsze jest to sensowne a wręcz zbyteczne. Jeśli Ktoś jest przewrażliwiony to i niech sobie transila zamontuje.