SWL ARISS - ISS
Informacje o ARISS możliwych do nasłuchów w SP
UDANY KONTAKT ARISS w ESA Space Camp 2011, Pisa, Włochy

W sobotę 23 lipca 2011 o 09:45 UTC, tj. 11:45 czasu lokalnego, z obózu ESA Space Camp 2011, San Rossore Park, Pisa, Włochy wykonano bezpośredni kontakt ARISS z astronautą z NASA Michael’em E. Fossum KF5AQG na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta Fossum pracował z ISS pod znakiem OR4ISS. Kontakt z Space Camp ESA 2011 obsługiwała stacja klubowa ARI Versilia używjąc znaku IQ5VR.

Space Camp ESA jest wyjątkowym forum wzmocnienia ducha o firmie ESA wśród dzieci biorących udział. Będą zdobywać wiedzę o przestrzeni kosmicznej i działaniach ESA. Space Camp ESA jest dobrą okazją do uprawiania sportów i rozwoju towarzyskiego. Ponad 150. dzieci i młodzieży z całej Europy weźmie udział w obozie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która w tym roku odbędzie się w San Rossore, Pisa, Włochy. Uczestnikami są dzieci pracowników ESA, w wieku 8-17 lat, którzy będą korzystać przez dwa tygodnie (16-30 lipca.

Mentor ARISS Francesco De Paolis, IK0WGF zaproponował koordynatorowi tej łączności radiowej ARISS utworzenia bezpośredniego kontaktu z jednoczesnym wsparciem telemostowej stacji ARISS, IK1SLD zainstalowanej na lotnisku w Casale Monferrato, Piemonte, Włochy. Alessandro Tesconi IK5EHI, radio koordynator tego wydarzenia, zdecydował się na taką konfigurację.

Kontakt odbył się w San Rossore Park, w pobliżu Pizy, gdzie publiczność około 200 dzieci, młodzieży i pracowników wzięła udział w wydarzeniu ARISS. Przed kontaktem, Astronauta ESA, Paolo Nespoli IZ0JPA przedstawił ARISS i zasadę działania Radiowego kontaktu krótkofalarskiego z ISS. Podczas sesji próbnej zorganizowanej dla z obozu ESA, Paolo Nespoli uprzejmie i skutecznie symulował kontakt ARISS.
O 09:45 UTC, stacja IQ5VR zestwiøa poøaczennie z OR4ISS. Astronauta ESA Paolo Nespoli IZ0JPA przedstawiø wydarzenie i wymienil miłe pozdrowienia z astronautą Michael E. Fossum KF5AQG. Korzystając z radia Kenwood w module serwisowym, Michael Fossum odpowiedział na wszystkie 20 pytań uczniów. Paolo Nesoli IZ0JPA wymienił pozdrowienia końcowe z Michael E. Fossum KF5AQG i zakończył kontakt. Podczas przelotu, sygnał z ISS był głośny i wyraźny.

Wydarzenie patronowała ESA.

Strumień wideo na żywo był dostępny na:

Wideo (i audio) są dostępne tutaj:

Zdjęcia i nagrania audio zostaną dołączone do tego biuletynu, w archiwum
www.ariss-eu.org/archive.htm

Gratulacje dla Zespołu IK5EHI (i stacji telemostowej ARISS IK1SLD)!

Francesco De Paolis, IK0WGF
Mentor ARISS,