Świetlówka energooszczędna, kompaktowa. Czyli my EKOFRAJERZY ?.
Żródła zakłóceń na falach radiowych ??
A tak sobie śpiewa Philips:

ŚWIETLÓWKI ENERGOOSZCZĘDNE - PRAWDA I MITY

Energooszczędne świetlówki kompaktowe są ciągle postrzegane jako nowość, dlatego – jak każdej nowej technologii – ich użytkowaniu towarzyszy wiele pytań, a czasami nawet legend i mitów. Sprawdź swoją wiedzę na ten temat, odpowiadając na poniższe pytania...

- Dlaczego świetlówki energooszczędne są droższe od tradycyjnych żarówek?
TO NIEPRAWDA – owszem, cena świetlówki w sklepie jest wyższa niż żarówki, (ponieważ proces ich produkcji jest bardziej skomplikowany), ale zwraca się ona dzięki oszczędnościom kosztów energii. Przykładowo: wymiana 100 W lampy żarowej na energooszczędną 20 W świetlówkę kompaktową może przynieść oszczędności rzędu 300 złotych w okresie eksploatacji. Aby dokładnie wyliczyć oszczędności, jakie daje wymiana żarówek na energooszczędne świetlówki, skorzystaj z kalkulatora na stronie http://www.philips.com/homelighting (wybierz polską wersję językową, a następnie zakładkę "Oblicz swoje oszczędności" ).

– Czy to prawda, że energooszczędna świetlówka może działać bez wymieniania nawet 8 lat?
TAK – kompaktowe lampy fluorescencyjne (świetlówki) są do pięciu razy bardziej wydajne niż lampy żarowe. Oznacza to, że potrzebują nawet pięciokrotnie mniej energii do wygenerowania takiej samej ilości światła. Świetlówki produkowane przez firmę PHILIPS działają zazwyczaj nawet osiem lub dziesięć razy dłużej niż lampy żarowe, a co za tym idzie, mogą być rzadziej wymieniane.

– Czy lampy energooszczędne dają światło gorszej jakości niż tradycyjne żarówki?
TO NIEPRAWDA – tak było dawniej. Starsze generacje lamp energooszczędnych, jak również wiele dostępnych obecnie świetlówek mało znanych marek, daje nienaturalne światło, charakteryzujące się na przykład szarą, "zimną" poświatą. Nowoczesne świetlówki, produkowane m. in. przez firmę PHILIPS, dają światło, które niemal dorównuje jakością lampom żarowym. Jakość światła jest mierzona tzw. wskaźnikiem oddawania barw (CRI), który określa stopień, w jakim kolory odwzorowane są w swojej naturalnej postaci, czyli jak gdyby padało na nie światło słoneczne. Wskaźnik CRI lampy żarowej wynosi 100 – tyle samo, co energooszczędnych lamp halogenowych, natomiast CRI świetlówek kompaktowych wynosi 85. Do zastosowań, w których wymagany jest wskaźnik CRI powyżej 85, zaleca się stosowanie energooszczędnych lamp halogenowych o CRI wynoszącym 100.

– Czy to prawda, że świetlówki kompaktowe zaraz po włączeniu zużywają więcej energii?
NIE – nowoczesne świetlówki nie potrzebują więcej energii na początku działania – od razu zaczynają działać efektywnie.

– Czy częste wyłączanie skraca żywotność świetlówek?
TO NIEPRAWDA – obecnie wyłączanie nie ma już prawie żadnego wpływu na czas życia świetlówek kompaktowych. Standardy przyznawania certyfikatu energooszczędności wymagają, aby lampa wytrzymała 3 000 przełączeń w ciągu 8 000 godzin eksploatacji, czyli więcej niż potrzeba w normalnym użytku domowym. Ze względu na oszczędności (zarówno dla środowiska naturalnego, jak i domowego budżetu) – instalowanie energooszczędnych świetlówek ma największy sens tam, gdzie światło pali się długo. Dlatego w przypadku, gdy lampy są często włączane i wyłączane oraz palą się mniej niż godzinę (np. w łazienkach), zalecamy stosowanie energooszczędnych lamp halogenowych lub trwalszych świetlówek (np. Longlife).

– Czy to prawda, że energooszczędne lampy kompaktowe zawierają małe ilości rtęci? Czy jest to niebezpieczne dla zdrowia?
ENERGOOSZCZĘDNE ŚWIETLÓWKI ZAWIERAJĄ MAŁE ILOŚCI RTĘCI, ALE SĄ CAŁKOWICIE BEZPIECZNE DLA LUDZI I ŚRODOWISKA. Zawarta w nich mała ilość rtęci potrzebna jest do emitowania światła. Podczas działania świetlówek rtęć nie jest wydzielana. Poza lampami fluorescencyjnymi inne energooszczędne technologie, jak lampy halogenowe, nie wykorzystują rtęci.

– Czy stłuczenie świetlówki kompaktowej jest niebezpieczne?
TO BARDZO MAŁO PRAWDOPODOBNE, by stłuczenie świetlówki wpłynęło na Twoje zdrowie. Jedna świetlówka zawiera mniej niż 5 mg rtęci. Dla porównania tradycyjny termometr zawiera (w zależności od rozmiarów) od 500 do 3 000 mg rtęci, czyli ilość odpowiadającą kilku setkom świetlówek! Ryzyko dla zdrowia mogłyby powstać w przypadku stłuczenia bardzo dużej ilości świetlówek i wystawienia na działanie całej rtęci z ich wnętrza. Wywietrzenie oraz odpowiednie sprzątanie zmniejsza takie ryzyko. W przypadku stłuczenia świetlówki należy wywietrzyć pomieszczenie (20–30 minut), pozbierać części (najlepiej w rękawiczkach), a następnie włożyć je do zamykanej plastikowej torebki i wyrzucić do kosza. Lepiej nie używać odkurzacza, ponieważ drobinki mogą pozostać na filtrze.

– Czy zużytych świetlówek kompaktowych nie należy wyrzucać razem z innymi odpadkami?
TO PRAWDA – wszystkie świetlówki oznaczone są na opakowaniu znakiem przekreślonego kontenera na kółkach, który oznacza, że nie powinno się ich wyrzucać wraz z innymi odpadami komunalnymi. Najprostszym rozwiązaniem jest oddanie zużytej świetlówki do sklepu, w którym ją zakupiliśmy lub miejsca, w którym może zostać zutylizowana. Branża oświetleniowa stworzyła w Europie całą infrastrukturę recyklingu umożliwiającą bezpieczne dla środowiska naturalnego przetwarzanie rtęci, metali i szkła znajdującego się w świetlówkach.

– Czy świetlówki kompaktowe dają efekt stroboskopowy, groźny dla chorych na epilepsję?
NIE – świetlówki kompaktowe emitują światło stałe, niemigoczące i niestroboskopowe. Dzięki elektronice działają na wielkiej częstotliwości 30 000–50 000 Hz (normalna częstotliwość sieci wynosi zaledwie 50 Hz cykli na sekundę).

– Czy energooszczędne świetlówki zainstalowane w pomieszczeniu mogą zakłócać funkcjonowanie domowego sprzętu audio i wideo?
TO NIEPRAWDA – produkty wysokiej jakości, takie jak świetlówki energooszczędne PHILIPS Energy, spełniają światowe normy i specyfikacje, dlatego nie zakłócają pracy innych urządzeń elektronicznych.

– Czy lampy energooszczędne mogą być używane w połączeniu ze specjalnymi włącznikami, np. czujnikami ruchu?
TAK, ALE NALEŻY TO SKONSULTOWAĆ ZE SPECJALISTĄ OD OŚWIETLENIA – wszystkie sprzedawane obecnie energooszczędne świetlówki kompaktowe wykorzystują do swojego działania elektronikę. Specjalne włączniki elektroniczne (takie jak czujniki ruchu czy światła) nie są kompatybilne z elektroniką wewnątrz lampy i mogą ją uszkodzić. Dlatego radzimy używać czujników z włącznikiem mechanicznym lub lamp z wbudowanym dodatkowym rezystorem chroniącym. Do tego typu zastosowań zaleca się używanie produktów PHILIPS EcoClassic30, które są z nimi w pełni kompatybilne.

– Czy świetlówki są naprawdę energooszczędne? Ile energii potrzeba na wyprodukowanie świetlówki kompaktowej, a ile – lampy żarowej?
ŚWIETLÓWKI SĄ DUŻO BARDZIEJ WYDAJNE I OSZCZĘDNE W PORÓWNANIU Z ŻARÓWKAMI – wprawdzie produkcja świetlówki kompaktowej wymaga więcej energii niż produkcja żarówki, ale działa ona od 6 do nawet 15 razy dłużej. Tak więc ogólny wpływ jednej energooszczędnej świetlówki kompaktowej na środowisko jest o wiele mniejszy niż lampy żarowej.


  PRZEJDŹ NA FORUM