Nasłuch pasm policyjnych
    SQ5NPS pisze:

    art. 267 k.k.
    § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2........


Nasłuch pasm, na których nadawane są informacje w sposób otwarty (jawny) nie jest otwieraniem zamkniętego pasma, nie jest też podłączaniem się do przewodu służącego do przekazywania informacji, nie jest przełamywaniem żadnych zabezpieczeń.


    SQ5NPS pisze:

    art. 267 k.k...........
    § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym.......


Zwykły odbiornik, czy nawet skaner nie jest urządzeniem podsłuchowym (tylko nasłuchowym) ani specjalnym.


    SQ5NPS pisze:

    art. 267 k.k..........
    § 3. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie.
    .............


Zapis sugeruje, że ujawnianie uzyskanych informacji podlega karze, ale czytając go dosłownie dojdziemy do wniosku, że karze podlega ujawnianie informacji tylko uzyskanych w sposób wskazany w paragrafach 1 i 2, a jak wykazałem powyżej, nasłuch przy pomocy urządzeń powszechnego użytku nie kwalifikuje się do opisanych tam przypadków. Jednak znane są przykłady, gdy ścigane były osoby za ujawnianie informacji uzyskanych z nasłuchów.


    SQ5NPS pisze:

    art. 267 k.k.
    ..........
    § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

    Wnioski wyciągnij sam


§ 4 jest jasny i nie wymaga interpretacji wesoły
Wnioski? Moje są takie, że słuchania jawnych transmisji radiowych dowolnych służb nikt nam nie zabrania. Podkreślam: jawnych. Transmisje kodowane podlegają już ochronie prawnej.



  PRZEJDŹ NA FORUM