Antena EFHW
Czy można ją skrócić?
Jacku,
pełna nazwa to antena półfalowa zasilana na końcu lub akronim z obcego EFHW (co znaczy to samo). Tak napisałem w tytule jak i pierwszym poście, zawężając zbiór. Padła również nazwa antena Fuscha.

Nie odkryłem tej anteny ani jej nie wymyśliłem, jedynie powielam i staram się dostosować do swoich potrzeb. Nie nadaje jej swojej nazwy, jak niektórzy Koledzy antenom wynalezionym sto lat temu prze kogoś innegooczkoi nie przypisuje sobie chwały sukcesu.
Jak daleko jestem od ideału? Na pewno daleko.
Antena sprawdziła się praktycznie. Na YouTube są dwa filmy, które udało mi się nakręcić prowadząc łączności z EFHW. Na pewno pomogła mi propagacja ale były to nowe doświadczenia.

Ten typ dopasowania w moim przypadku dał lepsze efekty niż LW zasilany transformatorem magnetycznym ze skrzynką antenową jak i z samą skrzynką (MFJ 969 i MFJ 902)

Być może w Twojej lokalizacji antena tego typu nie sprawdzi się. Może spróbuj jeszcze raz.

Poza tym ja nie proponowałem skracania anteny pojemnościami końcowymi...
Moje pytanie brzmiało: czy indukcyjność szeregowa np w połowie promiennika skróci fizycznie promiennik zachowując jej właściwości elektryczne?
Oczywistym jest, że skracając promiennik tracimy. Idąc Twoim rozumowaniem nikt nie budowałby anten mobil na KF. Wszystko to są kompromisy na które godzimy się lub nie.
Dla mnie krótkofalarstwo to przede wszystkim odtwarzanie konstrukcji antenowych i poznawanie zjawisk propagacji. Od dwudziestu kliku lat przewalam kilogramy aluminium i miedzi. Efekty są różne.
Jeśli chcesz mogę Ci przesłać klika rozwiązań mechanicznych anten pionowych, oczywiście na priv aby nie zanudzać Kolegów czytających ten wątek. Trochę tego znalazłem podczas podróży po świecie i Internecie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę nieustawania w poszukiwaniu idealnej anteny.

Krzysztof SP5VR
http://www.youtube.com/watch?v=sQ_62lRoSSQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=nqFYX-R9cf0


  PRZEJDŹ NA FORUM