Antena EFHW
Czy można ją skrócić?
SQ6OWF
Zabawę z antenami półfalowymi zacząłem od

Efekty zadowalające. W pobliskim lesie, gdzie chodzę na spacery z dzieckiem, rozwiesiłem 10.1 metra drutu. Podpinałem pudełko z dopasowaniem, FT 817 i jak Harmoniczny spał robiłem łączności. Później rozwiesiłem jeszcze drut na 18 MHz. Najciekawsza łączność to JA z 5 W na SSB.
Jednak na każde pasmo musiałem mieć kolejne pudełko.
Znalazłem w Necie coś takiego i takiego .
Pracuje bardzo dobrze, więc przy dobrej propagacji zabawa jest przednia a nakład środków i prostota układu bezcennaoczko
Kolejny krok to przerobienie verticala na 7 MHz z rur aluminiowych (10.2 metra) na antenę EFHW na 14 MHz. Przy 100 Watach nie mam problemów z dowołaniem się do stacji które słyszę.
Kondensator przy wersji jednopasmowej to odcinek RG 58 (ok 1pF/cm) lub kabel teflonowy. Do QRP używam kondensatorów radiowych. Zauważyłem również, że lepiej sprawują się kondensatory powietrzne od tych z izolatorem z foli polipropylenowej, ale to oczywiste. Różnice nie są kolosalne ale są.
WFS reguluję kondensatorem osiągając 1:1,2- 1:1,4. Poświęcając trochę czasu i dobierając długość promiennika można zejść niżej z WFS i z X=0.
Układ z transformatorem impedancji jest bardziej uniwersalny. Zbudowałem też takie dopasowanie na rdzeniu T 37-2 Amidon o średnic ok 9mm i trymerku 40 pF montując go wraz z BNC i śrubą do podpięcia promiennika w 50 milimetrowy odcinek rurki PCV fi 20mm z zaślepkami. Drut DNE 0,45 4/28 zwojów. Mam do tego dobrane promienniki na 7, 14, 18 MHz nawinięte na szpulkę. Wystarczy zarzucić na drzewo i można pracować QRP z terenu. Podpinałem również pół fali na 50 MHz. WFS 1:1,4 ale nie trafiłem na propagację. Była to jednorazowa próba.
Polecam. A w necie jest sporo informacji na hasło "antenna EFHW"
Krzysztof SP5VR


  PRZEJDŹ NA FORUM