Najlepszy program do logowania łączności
Ja używam do zawodów i wypraw win-test, na co dzień HamRadioDeluxe.
Trudno powiedzieć, który z dostępnych programów jest najlepszy.
Trzeba na początku po testować kilka z tych, które obsługują posiadany sprzęt i wybrać ten lub te, które najbardziej pasują do upodobań.
Ja to kiedyś zrobiłem. Spośród dx-lab, logger32, N1MM i win-test wybrałem HRD i Win-test. Później jeszcze przymierzałem się do UR5EQF, log4om, DQR-Log,. Coś tam jeszcze, ale nie pamiętam i pozostałem nadal przy tych dwóch. Później człek się przyzwyczaja i już nie szuka zmian. Wszystkie mają swoje unikalne zalety i też unikalne błędy i wady i braki w funkcjonalnościach, możliwości lub problemy z integracją z innymi programami czy sprzętami, jakie funkcjonalności radia obsługują a jakich nie..etc, etc. Porównanie jest dość trudne.

Dla starszych radii jest HRD w wersji darmowej 5.xx, dla nowszych wypuszczonych na rynek w ciągu chyba ostatnich 3 lat, trzeba kupić licencję na wersje 6.xx bo nie obsługuje tych transceiverów. Win-test jest darmowy dla wypraw, dla zawodów jest płatny.
Jeśli się kupi płatny program, to wcale nie oznacza że wszystko będzie miał co potrzebujemy i też wszystko będzie działało bez problemów. Im bardziej złożony pakiet tym więcej możliwości, ale i więcej sytuacji gdy coś nie działa tak jak chcemy. Twórcy poprawiają błędy, dodają i usuwają funkcjonalności i tworzą przy tym kolejne zalety, ale też i problemy. Wchodzimy w nowe zagadnienia łączności, np inne pasma i sprzęt i okazuje się że nasz ulubiony program ma z tym kłopoty.
Całe szczęście są fora użytkowników i twórcy uwzględniają wpisy o zauważonych błędach czy brakach, choć do realizacji czasem mijają lata wesoły.

To ogólna cecha materii zwanej Software wesoły.


  PRZEJDŹ NA FORUM