Egzamin krótkofalarski 2021
    canis_lupus pisze:

      sp9eno pisze:


      Niestety moja organizacja - Polski Związek Krótkofalowców /a dokładniej Jej kierownictwo/ nie popiera tego rozwiązania w związku z czym urzędnicy
      z ministerstwa dostali do ręki pretekst aby tę propozycje zablokować.
      Jako że jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, mogę tylko powiedzieć, że
      jest mi przykro i wstyd za moja organizację.
      Andrzej sp9eno


    I uważam, ze słusznie i tu popieram PZK, przekazania egzaminów w ręce organizacji społecznych (bo o tym mowa a nie o egzaminach przez Internet), jak już wcześniej pisałem, moim zdaniem zmniejszy ich dostępność.


W czym dostrzegasz kolego problem z ograniczeniem dostępu do egzaminów dla przyszłych krótkofalowców i w jakim zakresie? Raczej należy poostrzegać takie rozwiązanie jako rozszerzenie dostępu do egzaminu i możliwości zdania go w miejscu i czasie dla egzaminatora i dla abiturienta najdogodniejszym. Rozwiązanie "amerykańskie" wydaje się być jednym z lepszych o ile nie najlepszym - w obecnie stosowanych systemach egzaminowania ( w różnych krajach ). Bezpośredni kontakt np.: e-mail, ustalenie szczegółów kiedy, o której, gdzie i egzamin się odbywa. Po wszystkim dokument - w wersji elektronicznej lub w papierowej - trafia do UKE i osoba otrzymuje nie tylko świadectwo ale od razu licencję. Każda organizacja, która skupia radioamatorów ( zarząd, władze, etc. )zgłaszają listę egzaminatorów z jej ramienia w poszczególnych miastach. Może się okazać że egzaminator będzie w mieście gdzie jest zainteresowanie krótkofalarstwem, ale z racji odległości do siedziby regionalnej UKE koszt dojazdu jest zbyt duży - takie egzaminy zaczną się odbywać a liczba chętnych wzrośnie.
Nawet w obecnej sytuacji można zorganizować egzaminy zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa. Jeśli ktoś jest zainteresowany i chętny, znajdzie sposób by egzamin przeprowadzić. I chyba takiego rozwiązania powinniśmy szukać i wdrażać, które będzie pozwalało na jak najszerszą promocję i możliwość zdobywania stosownych uprawnień.
Egzamin na Licencję radiooperatorką krótkiego i średniego zasięgu ( żeglarstwo ) w żegludze morskiej organizuje PZŻ ( stowarzyszenie ), egzamin na licencję radiooperatora lotniczego organizuje ULC - choć teoretycznie powinien Prezes UKE. Obydwa egzaminy zostały przeniesione tam na mocy rozporządzenia. Może jest jednak szansa i dla radioamatorów.
Warto o tym pamiętać.
Piotr SQ5JRC


  PRZEJDŹ NA FORUM