Jak nauczyłem się telegrafii - opis Morse Runner'a, RufzXP i inne takie tam...
Witam. Pierwsza część tytułu skłania do podzielenia się swoimi doświadczeniami w opanowaniu telegrafii. Opiszę dwa przypadki: mój i mojego brata.
Dawno temu w wielu 13 lat przypadkowo trafiłem do radioklubu LOK, gdzie warunkiem koniecznym przynależności było zobowiązanie nauki telegrafii. Procedura był prosta, otrzymałem na kartce rozpisany „alfabet Morse’a” z poleceniem nauczenia się go na pamięć, po czym następnego dnia zacząłem odbiór z zapisem w ramach „kursu”, oczywiście wszystkie litery i cyfry od razu. Zajęcia odbywały się prawie codziennie, po szkole, przez ok. 45 minut. Horror, wielokrotnie obiecywałem sobie, że ja już tam więcej nie pójdę. Nie pamiętam jakim cudem, ale jakoś wytrwałem i po mniej więcej roku próbowałem robić pierwsze łączności na cw na stacji klubowej, a po następnym roku pojechałem na swoje pierwsze zawody radiotelegrafistów.
Mając już licencję, otrzymałem do domu z klubu w formie wypożyczenia radiostację RBM-1. Jakież było moje zdziwienie, gdy któregoś razu po powrocie ze szkoły zastałem przy radiu mojego młodszego brata z wypiekami na twarzy i z czerwonymi od słuchawek uszami. Obok leżała encyklopedia otwarta na stronie z hasłem alfabet Morse’a i kartka z jakimiś zapiskami. Codziennie przez 3-4 godziny siedział przy odbiorniku i próbował odbierać to co usłyszał posiłkując się rozpisanym w encyklopedii „alfabetem Morse’a”. Efekt był taki, że po mniej więcej miesiącu bez żadnej innej formy treningu, a tylko przy pomocy odbiornika opanował telegrafię na tyle, że swobodnie poruszał się po paśmie. Kilka miesięcy później zazdroszcząc mi wyjazdów również pojechał na zawody radiotelegrafistów.
Jak jest konkluzja z tych wspomnień? Każda zastosowana metoda, nawet ta uważana za najgorszą przyniesie jakiś efekt pod warunkiem chęci, systematyczności i wytrwałości. Oczywiście, niektóre szybciej inne wolnej, ale myślę, że każdy jest w stanie opanować telegrafię w mniejszym czy większym stopniu.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo