Walentynki ze stratosfery czyli balon z Marek, 14.02.2021, g. 16:00LT
    SQ5KVS pisze:

Ale ja mam pytanie do Horusa. Odpaliłem sobie i to co mi się nie podoba w tym sofcie to że nie można zafiksować częstotliwości na której dekoduje (albo nie znalazłem jak). Chyba szuka (skacze) po najwyższych pikach w FFT co nie może być efektywne jeśli mamy sygnał bliski szumowi. Tak jak włączenie AFC w DLFLDIGI przy słabym RTTY powoduje zafiksowanie w jakimś złym miejscu.

tak jak koledzy pisali jedyna opcja to zawężenie pasma. trochę szkoda. miałem ostatnio silny lokalny sygnał QRM w paśmie filtru przy odbiorze i ni jak ani IF shiftem ani ograniczeniem w horusie nie mogłem się pozbyć "chwytania" zakłócenia jako jednej z nośnych 4-FSK w horusie. W tym samym czasie RTTY świetnie sobie radził (wąskie filty na MARK i SPACE w fldigi).
już szukałem opcji na manualny notch filtr w SDR lub jakimś sofcie audio gdy zakłócenie nieco odjechało (poza ograniczone pasmo odbioru) i to wystarczyło. Myślę, że można by napisać do autora o dodanie opcji, choć w opisie znajdziemy : The spacing of the four tones is not critical - as long as they are fully contained within the receiver passband the modem will find and demodulate the signal. - co może oznaczać że ta swoista autodetekcja czterech najśilniejszych sygnałów jest podstawowym założeniem demodulatora. https://github.com/projecthorus/horusdemodlib/wiki/2---Modem-Details#usage---horus-demod

aktualne opcje demodulatora:

usage: ./horus_demod -m RTTY|binary [-q] [-v] [-c] [-t [r]] InputModemRawFile OutputAsciiFile

InputModemRawFile 48 kHz 16 bit shorts real modem signal from radio
-m RTTY|binary
--mode=RTTY|binary RTTY or binary Horus protcols
--rate=[Rs] Customise modem baud rate. Default: (depends on mode)
--tonespacing=[tone_spacing] Transmitter Tone Spacing (Hz) Default: Not used.
-t[r] --stats=[r] Print out modem statistics to stderr in JSON.
r, if provided, sets the number of modem frames
between statistic printouts
-g Emit Stats on stdout instead of stderr
-q use stereo (IQ) input