WideBand QO-100 i Minitiouner
zaskoczenie miesiąca
Dzięki Armand ale to raczej praca odtwórcza niż twórcza.

Well, jedziemy dalej. Zapragnąłem podłączyć toto (Minitiouner) do Jetsona Nano.
Wgrałem na kartę linux-a wg Kolegów z Francji (wersja pod 4GB). To taki dziwny konglomerat starego Ubuntu z Debianem z kompilowanymi specjalnie pod platformę ARM (aarch64) NVidii bibliotekami. Na tą chwilę nie aktualizowałem bodajże jego wersji 18.0 do wersji 20, żeby nie stracić tych ustawień i kompilacji.
Tak przy okazji jest to wersja francophone. Jedynie doinstalowanie klawiatury US i języka poprawia sytuację (są takie kwiatki jak télécharger - ang. Download - Pobrane).

Dość na tym że po systemie trzeba sięgnąć do żródeł longmynd. I tu postępujemy wg znalezionych w sieci opisów.
I co? i nie działa wesoły .

Zeby zadziałało to musimy wiedzieć że plik shellowy musi być wyzwalany nie przez root-a ale sudo i nic mi nie dało wklepanie reguły do udev/rules.d. Zapobiegamy w ten sposób choćby problemowi z portem USB.

Ma to pewien minus otóż mamy VLC. No i w środowisku Linux nie lubi roota. Tak więc jesteśmy skazani na program totem.

To co jest równie ciekawe to to że od wersji 3 VLC także nie lubi się za bardzo z UDP. I jak jeszcze jako tako działa lokalnie tak zdalnie jest to porażka. Tam chodzi o ograniczenia MTU i stąd problemy. Jest to niemiłe zaskoczenie ze strony twórców Videolan. A większość poradników, ustwień jeszcze nie uwzględnia tej zmiany. Np. czasem doradza się zainstalowanie wersji 32-bit. No słabe to jest ale cóż zrobić.

Po poprawnej kompilacji i instalacji uruchamiany polecene w opisie longmynd - fake_read. No i powinniśmy zobaczyć kody, których rozwinięcie jest widoczne na stronie z opisem.

I tutaj najfajniejsze: można sterować zachowaniem w ten sposób podłączonego Minitiounera poprzez... telefon, inny komputer a nawet choćby i modnego dzisiaj Rpi Nano z pozycji mikropythona.

Dla wygody użyłem jednak na komputerze z Windows oprogramowania (jak na screenie wyżej) M0DTS Quick Tune. Ma on zadziwiającą właściwość jaką jest definiowanie dużej ilości urządzeń, którymi steruje.
I tak możemy sobie ustawić profil Minitiounera podpiętego do Jetsona Nano jak i też do PC z Windows.

Ekran tego programu dalej wyświetla nam wykres pasma WideBand ale jest oddzielony przerywanymi liniami, dzięki którym wiemy które urządzenie jest na jakiej częstotliwości. Po kliknięciu, dwie lub trzy sekundy póżniej powinien pojawić się ekran programu Totem a na nim obraz z satelity.

Działa to jeszcze szybciej (ten fix) niż na W10.
Po naciśnięciu F12 z górnej części ekrany zsuwa się ekran (command line) logu z dekodowania.

Może później uda mi się podpiąć jakieś zrzuty.


  PRZEJDŹ NA FORUM