Identyfikacja radiostacji amatorskich
Koledzy,

Skoro ITU przyznała Polsce, w tym krótkofalowcom pełne serie prefiksów:

3ZA-3ZZ HFA-HFZ SNA-SNZ SOA-SOZ SPA-SPZ SQA-SQZ SRA-SRZ

to nie widzę powodu, aby KTOKOLWIEK miał prawo reglamentować przyznawanie np. prefiksów SR (jak to się czyni obecnie), czy SO (jak to się zamierza czynić). Każdy krótkofalowiec powinien mieć PRAWO WYBORU takiego prefiksu i sufiksu, jaki sobie życzy, pod warunkiem, że proponowany znak nie został wydany lub nie jest ważny (oczywiście z zastrzeżeniem przyzwoitości). KAŻDY znak powinien być ważny w okresie ważności licencji plus np. 10 lat karencji. Mniemam, że UKE posiada komputery i potrafi stworzyć system takiej obsługi znaków, która zapewni nam tego rodzaju swobodę.

Kilka krajów, w tym krajów Unii Europejskiej, już tak postąpiło. I żadna tragedia się nie stała.

Kiedyś próbowałem dyskutować (pisemnie i ustnie) z przedstawicielami UKE na temat znaczenia terminów "rekomendacja" i "zalecenie" (tych dwóch wyrazów w różnych akapitach i kontekstach użyto kiedyś w jednym i tym samym dokumencie UKE), również w odniesieniu do znaczenia angielskiego wyrazu "recommendation" stosowanego w dokumentach ITU. Przytoczyłem nawet angielską definicję tego terminu. Niestety, spotkałem się z murem obojętności i całkowitego niezrozumienia. Spytałem, np. czy obywatel lub instytucja w Polsce może nieuwzlgędnić "zaleceń pokontrolnych" NIK lub Izby Skarbowej. I co się wtedy z tym obywatelem stanie. Odpowiedzi nie było.

Drugą kwestią jest wpisanie do formularza pozwolenia radiowego dwóch adresów:
- adres zamieszkania/address
- lokalizacja/address
Proszę zwrócić uwagę, że dla autora formularza polskie terminy są różne, a angielski (francuski i niemiecki) - taki sam. W licencji brytyjskiej doskonale rozróżniono znaczenie adresu w obydwu pozycjach, natomiast u nas stworzono kolejny problem. Tłumaczono mi, że w UKE mają prawnika i on sporządził taki formularz. Już nawet nie chce mi się opisywać, na czym ten problem polega. Dodam jeszcze, że przecież niedługo zlikwidowane zostanie obowiązkowe zameldowanie, a wiec formularz pozwolenia radiowego będzie musiał ulec zmianie. Mam nadzieję, że UKE zatrudni do tej pory odpowiedzialną osobę, która będzie rozumieć, o co chodzi.

Walczmy o wszystko - o dostęp do wszystkich prefiksów: 3Z HF SN SO SP SQ SR, z zastrzeżeniem zachowania dobrej praktyki NIESTARANIA SIĘ i NIEPRZYZNAWANIA prefiksu HF0, zarezerwowanego tradycyjnie dla stacji antarktycznych.

73, Henryk SP9JPA
http://sp9jpa.blogspot.com


  PRZEJDŹ NA FORUM