AKCJA NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO - zgłoszenie
Nie zgadzam się na degradacje zdrowego rozsądku.
Drodzy Koledzy,
Trudno prowadzić dyskusję jak w założonym temacie "Nie zgadzam się na degradacje zdrowego rozsądku" szczególnie, że z forum znikają posty.
Szukałem wstecz post 2011-04-15 OK, 2011-04-20 14:50:34 Postu BRAK!! 2011-05-20 OK,
Dlaczego zniknął post kol. Adama SP6EBK, który jak wielu, oczekiwał wykładni - interpretacji. Zamiast wykładni post został wymieciony.
Dla przypomnienia pozwolę sobie na przywołanie tego tekstu z prośbą do kol. Dionizego SP6IEQ o wykładnię. TNX

2011-04-20 14:50:34
Na stronie https://groups.google.com/group/pl.rec.radio.amatorskie/topics?lnk=lr&hl=pl znalazłem interesujący post. Za zgodą jego autora, kol. Tadeusza SQ5BLP (ex SP5AZP), pozwalam sobie umieścić ten tekst na naszej stronie:

Witam
Drodzy koledzy,
Bardzo mnie ta sprawa bulwersuje podobnie jak Was. Jednak uważam, że nie ma ważnego obecnie powodu do walki o uchylenie Rozporządzenia, gdy nie dotyczy ono indywidualnych krótkofalowców. Nie zamierzam niczego więc zgłaszać, i to nie z powodu obywatelskiego sprzeciwu, a z powodu, że jako osoba fizyczna choć krótkofalowiec, nie jestem do tego zobowiązany. Uważam nawet, że na obecnym etapie im ciszej nad tą sprawą tym lepiej.
Wynika to z następujących przesłanek:
Minister środowiska powołuje się w rozporządzeniu z dnia 2 lipca 2010r. w sprawie rodzaj w instalacji których eksploatacja wymaga zgłoszenia na art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z p n. zm.2)). Ustawa jest bowiem zawsze aktem nadrzędnym do Rozporządzenia.
A więc co mówi USTAWA? (przytaczam tylko ważne dla sprawy punkty resztę kropkując)
....
Dział II
Definicje i zasady ogólne
Art. 3.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
....
20) podmiocie korzystającym ze środowiska - rozumie się przez to:
a) przedsiębiorcę w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 i Nr 180, poz. 1280), a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierz t, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
b) jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
c) osobę fizyczną nie będącą podmiotem, o którym mowa w lit. a, korzystającą ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia;
Radioamator jest niewątpliwie osobą fizyczną . Tu należy zadać ważne pytanie: czy radioamator jako osoba fizyczna musi mieć pozwolenie na korzystanie ze środowiska?
Odpowiedź znajdujemy w:
Dział IV
Pozwolenia na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii
Rozdział 1
Przepisy ogólne
Art. 180.
Eksploatacja instalacji powodująca:
1) wprowadzanie gaz w lub pyłów do powietrza,
2) wprowadzanie cieków do wód lub do ziemi,
3) wytwarzanie odpadów,
4) (uchylony),
5) (uchylony),
jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane.
Jeden z punkt w wykreślonych mówi o promieniowaniu EM. Obecnie, co jest kluczowe dla sprawy został wykreślony! A więc, ponieważ nie jest obecnie potrzebne pozwolenie Ministra Środowiska na emisję pola EM więc jako indywidualni krótkofalowcy nie podlegamy Ustawie, a więc i Rozporządzeniu. Dla jasności, Pozwolenie Radiowe w Służbie Radioamatorskiej nie jest Pozwoleniem w sensie Ustawy Ochrony Środowiska. Kluby niestety prawdopodobnie załapują się na pkt b. stąd rozumiem podejmowane działania PZK. Wracając do początku, wcześniej zamierzałem wysłać pytanie do Ministerstwa Środowiska ale zrezygnowałem gdyż byłoby to głupie jako, że są stroną w sprawie. Rozpatrywałem możliwość działać w kierunku uchylenia Rozporządzenia lecz zrezygnowałem z tego jako niepotrzebne. Konsultowałem powyższą interpretację z jednym z byłych ministrów z branży telekomunikacyjnej, a więc człowiekiem bardzo kompetentnym i który zgodził się z brakiem potrzeby zgłaszania indywidualnych instalacji radioamatorskich. Jeśli mało Wam powyżej prawnych powodów do nie zgłaszania indywidualnych instalacji radioamatorskich to przedstawiam następny, techniczny: ekwiwalentna Izotropowa Moc Promieniowana jest mocą średnią. Moc średnia mojej instalacji uwzględniając nawet maksymalną moc nadajnika z koncesji 150 W, zysk anteny oraz czas nadawania w stosunku do całej doby czy roku, jest znacząco mniejsza od 15W i plasuje się w okolicy 0,1W. Z reguły ze względu na oszczędność drogiej energii pracuję QRP i nie zamierzam występować o zwiększenie przyznanej mocy nawet mając ku temu podstawy.

Dziękuję za uwagę .
Tadeusz
SQ5BLP
(w latach 60/70-tych SP5AZP)
****************************************

Sądzę, że wśród naszych forumowiczów, poza zwykłymi zjadaczami chleba, znajdą się osoby o zacięciu prawniczym. Liczę na ich wykładnię, jak też oczywiście na każdy normalny głos w tej sprawie.
Przy okazji, wszystkiego dobrego na wielkanocne święta!
_________________
73 de Adam sp6ebk

VY 73! Julian SP3PL


  PRZEJDŹ NA FORUM