SpiderBeam
eksperymenty antenowe
SQ8JLN wspomniał o antenie Wojtka SP8AJK.
Dla zainteresowanych podaje Jego doświadczenia z tą anteną.
Używa SB od 2004 w wersji portable, bo taka wtedy tylko była.
Miał dwie awarie, ale nie po wichurach, ale po bardzo intensywnych opadach marznącego deszczu i śniegu. Anteny były tak oblepione lodem, że pękł wtedy nawet dipol 2x20 na 3,5 MHz z drutu 3 mm Cu.
Pękła rurka w spiderze. Od DF4SA dostał odwrotnie /gratis/ kilka rurek na wymianę, a potrzebna była jedna. Ta dodatkowa przydała się chyba następnej zimy. Dokładnie taka sama przyczyna awarii. Gdy od DF4SA otrzymał info o wersji HD /heavy duty/ kupił same rurki, a reszta to zastosowane krajowe elementy.
Przygotowanie i składanie tej anteny w ogrodzie na wysokości 1,5 przy korzystaniu z angielskiej instrukcji zajęło Mu dwa popołudnia. Złożoną antenę sprawdzał analizatorem w ogrodzie i na dachu. Różnice były minimalne, na upartego można darować sobie ew. korekty.
W wersji HD wprowadził zmianę podwieszenia ramion, to efekt obserwacji własnych i parę innych drobiazgów. Transport z ogrodu na dach, a potem na rotor załatwiał we dwóch z synem. Pierwotna wersja ważyła ok 6 kg, obecna 11 kg. Wytrzymuje spokojnie "zasilanie" z ACOM-1000.
Zamontowana na kominie! typowego domku jednorodzinnego, piętrowego, z lat 70-tych, ok. 3,5 m nad dachem.
O skuteczności tej anteny świadczą wyniki Wojtka http://www.spdxc.org/z_6cik/SPwDXCC_110531.pdf aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM