Naprawa skanera ar-2800
uszkodzenia
cytat internauta:

ponieważ nikt się nie zgłosił podaję objawy zewnętrzne;brak reakcji na antenę,trzeszczy przycisk att i bfo,brak odbioru am,ssb,na wfm słabiutko słychać 102,4 mhz.podłączenie anteny nie poprawia głośności 102,4mhz,na nfm 102,4 mhz brzmi bełkotliwie.Co może być uszkodzone w tym skanerze,syntezer-właściwie wyświetlacz działa poprawnie.

Ciagle nie podales o jaki skaner chodzi.
Czy jest to odbiornnik szeroko zakresowy starego typu, lampowy tranzystorowy... ( to tez skanery..zdziwil bys sie ile wojskowego sprzetu mialo funkcje sweep frequency)

brak reakcji na antene - sprawdz wzmacniacz w.cz. ( czy w srodku nie jest urwany srodkowy przewod do gniazda.

Jeli ATT ( attenuator siedzi po stronie m.cz to co to jest.. przycisk czy pokretlo?- sprawdzic mechanicznie)

Jesli ATT siedzi w posredniej lub wcz. to pusc sygnal z jakiejkolwiek piszczalki.. np nadajnika na CW..
(uwaga nie podlaczaj bezposrednio do gniazda skanera wesoły wogole nie podlaczaj... i na jak najmniejszej mocy..)

Przelacajac bedziesz widzial czy cos sie zmienia czy nie...
Inna droga to jesli cos slyszysz wogole to to ci posluzy do sprawdzenia ATT

BFO nie dziala..
to ustaw sobie radio dowolne... na np 455KHz i podlacz do niego przewod... koncem przewodu macaj twoj skaner az uslyszysz ton BFO..( wlaczajac ..wylaczajac przycisk..acha galka radia krec..w lewo prawo.. dopuki nie uslyszysz zdudnienia..)
to tez moze ci sluzyc do zewnetrznego zdudnienia twojego sygnalu z anteny skanera dla emisji CW lub SSB.
A przy AM uslyszysz nosna tez.
oczywiscie nie podales jaki skaner i BFO u ciebie moze nie pracowac na 455KHz
Mozesz tez zdudniac "produktem mieszania" zwyklego odbiornika radiofonicznego..

Beat Frequency Oscillator

A simple free running oscillator oscillating at the receiver's IF (intermediate frequency) beats with the incoming signals in either CW or SSB and the resultant audio frequency goes to the AF amplifier.

Demonstration of Ten-Tec 455 kHz Beat Frequency Oscillator (BFO) kit 1050 used to receive 40 meter (7 MHz) ham radio SSB transmissions with an inexpensive, AM mode, portable shortwave receiver; County Comm GP4L.

w Indiach tez wielu nie stac na radio to se dorabiaja BFO do czego popadnie:

a oto link do artykulu
Przyklady tu podane maja ci posluzyc jako informacja do zdefiniowania problemu ze skanerem..

It is also possible to monitor the conversations between radio hams on an ordinary broadcast receiver. It would be advisable to use a broadcast receiver with three or more bands because it permits better tuning on the small spectrum of ham frequencies.
dowolne radio AM bedzie moglo odbierac SSB CW jesli tylko zakres mu pozwoli... patrzec JW.

To co mi sie nie podoba kolego to to ze nie podales o jaki skaner chodzi ( emisje zakres typ)i nie wiem czy mowsz o sloniu z Indi czy o sistrze swojego kolegi..
To sie rusza i to drugie tez..

Taka jest mniej wiecej roznica w rozumieniu slowa skaner

Jesli ktos z nas poswieca swoj wlasny czas zeby ci pomodz to chce miec przynajmniej przekonanie ze nie jest wpuszczny w maliny przez Trola