czy warto kupić nano VNA v2?
    sn5n pisze:

      antek pisze:



      Trochę nie w temacie, ale wg mnie ten balun jest fatalnie wykonany, brakuje w nim przeplotu, co skutkuje pojemnościowym sprzężeniem wejścia z wyjściem. Pogarsza to tłumienie przy wyższych częstotliwościach.
      Obejrzyj to wykonanie:
      https://vk6ysf.com/balun_choke_balun_hf.htm

      NANOVNA raczej nie nadaje się do pomiaru tak dużych impedancji.



    Dzięki za te uwagi.
    Nie ma problemu abym wykonał w wersji z przeplotem.

    Ale mnie gównie chodzi o możliwości pomiarowe NANOVNA dużych impedancji.

    Podaną informacja że:
    Do pomiaru dużych impedancji cewki w funkcji częstotliwości analizator powinien mieć funkcję WOBULOSKOPU
    znalazłem na stronie dotyczącej funkcji WOBULOSKOPU w MAX6.

    https://sites.google.com/site/max6notatki/pomiary/pomiar-duzych-impedancji

    Napisałeś:
    NANOVNA raczej nie nadaje się do pomiaru tak dużych impedancji
    czy jest to jednoznaczne stwierdzenie że NANOVNA takiej możliwości jak MAX6 z powyższego linku, nie posiada???

    Dobrze to zrozumiałem?


Możesz wykorzystać NANOVNA do pomiaru porównawczego dwóch balunów które posiadasz. Użyj do tego pomiaru funkcji S21, a ekrany przewodów tych balunów podłącz do żył gorących portów 1 i 2.
W zdaniu powyżej celowo napisałem porównawczego, albowiem zastosowana metoda pomiaru jest bardzo ułomna i wynik pomiaru na ekranie ma mało wspólnego z rzeczywistością.
Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że porty są kalibrowane dla impedancji 50R, a podłączony ekran balunu przedstawia sobą rodzaj równoległego obwodu rezonansowego składającego się indukcyjności zwojów ekranu i pojemności międzyzwojowych oraz pojemności rozproszenia do rdzenia. Ponadto rdzeń będzie wprowadzał straty charakteryzowane rezystancją wtrąconą co powoduje zmniejszenie dobroci takiego obwodu.
Wszystko to razem spowoduje, że uzyskany wynik pomiarów w -dB tłumienia przez NANOVNA będzie tylko poglądowy. Z wykresu można odczytać jaka jest graniczna częstotliwość pracy itp. Można porównać dwa baluny, który ma większe tłumienie lub ma wyższą częstotliwość pracy i tyle. Inaczej sprawa wygląda z pomiarem tłumienia wtrąconego przez balun, tutaj dosyć dokładnie można to zmierzyć, również korzystając z funkcji S21. Przy tym pomiarze podłączasz balun normalnie tzn. żyły gorące do gorących, a ekrany do ekranów.




  PRZEJDŹ NA FORUM