Zgłaszanie instalacji antenowych again
Czyli jak nie pisać donosów na siebie
Koledzy,

Ponieważ mój komentarz był pierwotną przyczyną dyskusji w tym wątku, więc czuję się trochę jako współgospodarz tematu. A przez to chciałbym przeprosić za niektóre wypowiedzi nielicznych na szczęście interlokutorów, atakujące osobiście i niewybrednie swoich oponentów.
Jest to jakaś powszechna obecnie ułomność charakteru Polaków, która powoduje, że niektórym dyskutantom nie wystarczy zaprezentowanie poglądów a chcieliby zniszczyć przynajmniej psychicznie swojego przeciwnika w dyskusji. Widać to szczególnie i jeszcze w większym natężeniu na polu polityki.
Na dodatek jako już niestety pan w sile wieku, nie mogę odnaleźć się w krainie współczesnego języka, pełnego wulgaryzmów. Czy właściwe jest niezwracanie na to zjawisko szczególnej uwagi, tłumacząc to sobie utratą wcześniejszego wulgarnego znaczenia tego typu słów? Być może tak.

Jednocześnie dla uzupełnienia materiałów źródłowych na których opiera się nasza dyskusja chciałbym przedstawić zapisy właściwie podstawowego dla dyskusji w temacie dokumentu Ministerstwa środowiska, który znajduje się jeszcze na witrynie ministerstwa: http://www.mos.gov.pl/artykul/3010_projekt_rozporzadzenia_ministra_srodowiska_w_sprawie_wymagan_dotyczacych_zgloszenia_instalacji_wytwarzajacych_pola_elektromagnetyczne/10827_projekt_rozporzadzenia_do_uzgodnien_miedzyresortowych.html

Jest tam jawnym tekstem zdefiniowane kogo dotyczyć będzie Rozporządzenie,
cytuję odpowiednie zdania:

Ocena Skutków Regulacji projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań dotyczących zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne.

1. Podmioty, na które oddziałuje akt normatywny
Rozporządzenie oddziałuje na podmioty eksploatujące niektóre instalacje niewymagające pozwolenia emisyjnego, z których wprowadzane są do środowiska pola elektromagnetyczne. Są to operatorzy prowadzący:
 stacje elektroenergetyczne lub napowietrzne linie elektroenergetyczne o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV;
 instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitujące pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz.

Trzeba więc w myśl Ministra być operatorem.

Kim jest operator? (wyjaśnienie za stroną www.operatorzy.pl)

Okazuje się, że definicje określające kim jest operator telekomunikacyjny zmieniały się wraz ze zmianami prawa w tym zakresie.

Obecnie obowiązująca Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z dnia 3 sierpnia 2004 r.) wprowadza pojęcie przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, poprzez co rozumie się:
" przedsiębiorcę lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny, uprawniony do:
a) świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest dostawcą usług,
b) dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących, zwany jest operatorem".

Tak więc:
Operator telekomunikacyjny to każdy podmiot, posiadający własną sieć telekomunikacyjną (infrastrukturę teletechniczną), na bazie której, świadczone są usługi przez tego operatora lub dostawcę usług. Usługami tymi są w szczególności:

* transmisja głosu;
* transmisja danych;
* dostęp do Internetu;
* usługi pochodne do wymienionych wcześniej lub bazujące na nich.

Operatorzy telekomunikacyjni to także podmioty gospodarcze, które nie posiadają własnej infrastruktury lecz bazują na infrastrukturze telekomunikacyjnej innego operatora - są to tak zwani operatorzy wirtualni.

Czy ktokolwiek może mieć jeszcze wątpliwości w temacie?
Właściwie przytoczone powyżej zapisy powodują, że od początku konsultacji można było przyjąć, że nas jako indywidualnych krótkofalowców ta sprawa nie dotyczy.
Z drugiej strony uważam, że dobrze się stało, że grupa naszych kolegów, zaangażowanych w działalność publiczną krótkofalowców wywalczyła znaczne złagodzenie przepisów dla klubów i przemienników.

Pozdrawiam wszystkich kolegów serdecznie.

Tadeusz
SQ5BLP


  PRZEJDŹ NA FORUM