Zgłaszanie instalacji antenowych again
Czyli jak nie pisać donosów na siebie

Witam,

Nie chciałbym już dyskutować z kolegami na zadany temat, dziękując jednak koledze Adamowi za cytat mojej opini znalezionej w sieci.
Każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie aby później nie było na mnie. Chciałbym przedstawić jednak mały wycinek dokumentu na którym m.inn. oparłem swoją wypowiedź o braku konieczności zgłaszania swojej instalacji przez indywidualnego krótkofalowca.
Jest to Odpowiedź Działu Prawnego Ministerstwa Środowiska na zapytanie w sprawie instalacji podlegających zgłoszeniu. Dotyczy ona wprawdzie instalacji stacji bazowej i terminala WiMax w firmie w której pracuję, ale przecież prawo działa powszechnie.
Dla ułatwienia odnoszenia się do tekstu zdania ponumerowałem, co nie występuje w oryginale.


Cytat z odpowiedzi Ministerstwa środowiska:

1. "Zgłoszeniu podlegają instalacje, z których emisja nie wymaga pozwolenia, wymienione w rozporządzeniu.
2. Jeśli zgłoszeniu podlegają instalacje, z których emisja nie wymaga pozwolenia, to podmiotami zobowiązanymi do dokonania zgłoszenia są podmioty korzystające ze środowiska.
3. W takim przypadku więc w sytuacji , gdy chodzi o instalację składającą się z radiowej stacji bazowej oraz terminala abonenckiego, obowiązkiem zgłoszenia objęta będzie instalacja radiowej stacji bazowej, eksploatowana przez podmiot korzystający ze środowiska.
4. W przypadku gdy instalacja terminala abonenckiego byłaby eksploatowana przez podmiot korzystający ze środowiska miałby on obowiązek zgłoszenia takiej instalacji.
5. Każda z dwóch części instalacji tj. zarówno radiowa stacja bazowa jak i terminal abonencki mogą współpracować z różnymi urządzeniami.
6. Terminal abonencki nie musi współpracować tylko z tą radiową stacją bazową.
7. Dlatego też radiowa stacja bazowa podlega zgłoszeniu na podstawie przepisów obowiązujących w zakresie zgłoszenia instalacji.
8. Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy – Prawo ochrony środowiska, przez instalacje należy rozumieć stacjonarne urządzenie techniczne albo zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu, a także budowle nie będące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami.
9. W przypadku radiowej stacji bazowej jest ona instalacją – stacjonarnym urządzeniem technicznym, a w związku z tym wymaga zgłoszenia organowi ochrony środowiska".
koniec cytatu

Zdanie 2 odpowiada wprost na pytanie kto jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia i jest nim podmiot korzystający ze środowiska.
Zdanie 3 to potwierdza.
Zdanie 4 jeszcze raz to potwierdza wyjaśniając, że obowiązek zgłoszenia np. tranceivera ma podmiot korzystający ze środowiska a nie ma go nie będący podmiotem.

Podsumowując, nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że krótkofalowiec nie będący podmiotem korzystającym ze środowiska w rozumieniu Ustawy nie ma obowiązku zgłoszenia swojej prywatnej instalacji.

Zamieściłem także zdania 8i 9, które określa co to jest instalacja, i co może być przydatne dla klubów.

Na podstawienie tych zdań nie mogę zaliczyć mojej anteny i transceivera do urządzeń podlegających zgłoszeniu, gdyż złożona z nich instalacja nie jest stacjonarna. Odłączam swojego ICOMa od anteny gdy go nie używam. A nawet go czasem przenoszę.
Antena jest wprawdzie urządzeniem stacjonarnym, ale sama nie wypromieniuje ani miliwata, więc nie podlega zgłoszeniu.
ICOM nie jest przylutowany do anteny a bez anteny na pewno nie osiągnie EIRP większego od 15 W.

Tutaj może paść wypowiedź kolegów którzy zgłosili już instalację:
Przecież organy takie zgłoszenia przyjmują! Nie przyjmowali by gdyby nie trzeba było!

Odpowiem, że rolą organów jest zbieranie informacji czy trzeba czy nie trzeba.
Jest to zapisane także w Ustawie Ochrony środowiska
Szczególnie proszę zwrócić uwagę na punkt 1.5):

Art. 27.
1. Państwowy monitoring środowiska zbiera dane na podstawie:
1) pomiarów dokonywanych przez organy administracji, obowiązane na podstawie
ustawy do wykonywania badań monitoringowych;
2) danych zbieranych w ramach statystyki publicznej, określanych corocznie w
programach badań statystycznych statystyki publicznej;
3) informacji udostępnionych przez inne organy administracji;
4) pomiarów stanu środowiska, wielkości i rodzajów emisji, a także ewidencji,
do których prowadzenia obowiązane są podmioty z mocy prawa albo na
mocy decyzji;
5) innych niż wymienione w pkt 4 informacji, uzyskanych odpłatnie lub nieodpłatnie
od podmiotów niebędących organami administracji.

(Tylko dlaczego płacicie za zgłoszenia, skoro można było zarobić?)

I na koniec chciałbym, będąc Krótkofalowcem a między innymi przez to uważając się za świadomego swych praw i obowiązków Obywatela oraz mając dogłębne przekonanie, że nie należy szkodzić środowisku zwrócić kolegom uwagę, że brak konieczności zgłaszania instalacji przez indywidualnego krótkofalowca na podstawie wydanego przez Ministra środowiska omawianego Rozporządzenia nie oznacza braku obowiązku dbania o środowisko i przestrzegania przepisów wynikających z Ustawy i rozporządzeń dotyczących na przykład dopuszczalnych poziomów PEM w miejscu przebywania ludzi.
Więc promieniujmy świadomie.


Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Tadeusz
SQ5BLP








  PRZEJDŹ NA FORUM