Zachowanie na pasmie
jak, co i dlaczego
Bartku z tym kodem Q to tak nie do końca. QRZ to nic innego jak:
QRZ kto mnie woła?
QRZ? Jesteś ledwo zrozumiały
QRZ woła cię stacja, kto mnie woła
takie znalazłem w różnych tabelach kodu Q

i jest jakby pod dwoma postaciami informującej i pytającej. Na telegrafii będzie to QRZ? czyli kto mnie woła a w formie fonicznej często w zawodach jest tak, ze biorący udział woła QRZ i dopiero po kilku a nawet kilkunastu takich QRZ-tach podaje swój znak a chcący zrobic qso czeka i czeka. Czyli jeden "kto mnie woła" ale drugi "nie wie kto to woła" . Kod Q został wprowadzony do uzytki w 1912 roku służył poczatkowo do łaczności z statkami a do łączności amatorskich wprowadzony został przez amerykanina W1UE w latach 30 ubiegłego wieku głw jest wykorzystónie do qso na telegrafi choc kilka jest wykorzystywanych na fonii.
Pozdrawiam
Wiesław SQ5ABG
PS w zasadzie najwązniejsze jest aby skutecznie włączyc sie do prowadzonych qso jest po prostu robienie krótkich przerw midzy relacjami a na przemienniku przynajmniej na chwilę po prostu zapytać się ": czy ktoś chce skorzystać z przemiennika" lub właczyc sie do grupy.
Tak mnie uczono 20 lat temu a przepisy były bardzie obostrzone niż teraz i istniały Komisje Eterowe, które pilnowały dyscypliny i porządku zwłaszcza na SR-ach a niejeden miał zawieszoną licencję za nieprzestrzeganie przepsisów prowadzenia korepondencji choćby za nie podanie przy przekazywaniu mikrofonu do korespondenta swojego znaku (potem minimum raz na 5 minut) Oczywiście to już historia. wesoły
73 Wiesław SQ5ABG


  PRZEJDŹ NA FORUM