5G już nas straszą!
Co myślicie? Kolejny kij w mrowisko?
1. Szkodliwość 5G jest dla systemów TV. Anteny były zaprojektowane na pasmo TV, a teraz pojawiają się tam interferencje z 5G które mogą zakłócać wzmacniacze szerokopasmowe. W przypadku nieprawidłowości należny zmienić anteny lub/oraz stosować dodatkowe filtry.

2. Niestety coraz większa ilość różnych urządzeń nadawczych (pracujących coraz to silniejszymi mocami) w różnych pasmach zaczyna przypominać próbę rozmowy między dwoma osobami w klasie przy dużej ilości rozmawiających osób. Coś podobnego też obserwujemy na pasmach radiowych np. na 80m - silniejszy wygrywa. To też przypomina mi stary dowcip o Indianach patrzących na dymiące kominy. Dużo gadają ..., ale bez sensu ... do tego możemy doprowadzić na pasmach radiowych, stale podwyższając poziom "tła". Pamiętajmy też że sygnał do tła dla krótkofalowca jest dużo niższy niż dla innych urządzeń komunikacyjnych. Wszelkie urządzenia nadawcze często wytwarzają zakłócenia poza swoimi pasmami, i choć te zakłócenia mogą być zgodne z normami, to krótkofalowcom mogą zakłócać - lub przynajmniej podwyższać poziom tła, a tym samym obniżać S/N.

3. Faktem jest, że są niektóre częstotliwości rezonansowe odpowiadające atomom lub wiązaniem międzyatomowym. Dodatkowa moc która może pojawić się na tych częstotliwościach może doprowadzić do zmian energetycznych, co w konsekwencji może doprowadzić do zmian np. w organizmach żywych. Ten punkt 3, to omówienie bardzo ogólne, być może tylko pośrednio dotyczące 5G. Jest to każdemu znane, kto używał kuchenki mikrofalowej. Fale elektromagnetyczne dostarczają energii do układu. Inny przykład to podobnie działające w rezonansie z odbiornikiem - ładowarki bezprzewodowe. To co chcę powiedzieć, to aby amatorzy radiowi zdawali sobie sprawę, że fala radiowa, to nic innego jak fala elektromagnetyczna przenosząca energię. Jeśli będziemy o tym pamiętali, to wówczas może zastanowimy się, czy "mieszanie w spokojnym jeziorze eteru" i generowanie fal na powierzchni wcześniej spokojnego jeziora eteru, daje więcej pozytywnych efektów, czy szkody.