Opinie o antenie ampro-80
    oldHam pisze:

Witam,

Buduję swój "system antenowy" od podstaw a właściwie usiłuję się wpasować z czymś w mojej sytuacji lokalizacyjnej (ciasna zabudowa miejska, blokowisko I piętro). Wiele obiecywałem sobie sobie po antenie Ampro-80, którą zamocowałem do 3m barierki balkonowej. Słyszę kilka stacji, ale tło jest na poziomie S7-S9 i korespondencje ledwie przebijają się przez szum. Słyszę też ich wzajemne raporty typu 5.9 ++ (na pewno lepsze anteny)i zastanawiam się, czy jest możliwe osiągnięcie takiego wyniku. O nadawaniu nie ma mowy i mówię tu tylko o nasłuchu. Już lepiej jest na 20-to metrowej lince luźno rozłożonej na balkonie. Przy czym poziom tła jest wtedy na S9 lecz sygnał jest czytelniejszy.

Wiem że wina leży po mojej stronie, bo nie wiele można oczekiwać od tak skróconej anteny. Ale oglądałem na Youtubie filmik kolegi, który w podobnych warunkach miał rewelacyjne rezultaty.
    I tu nasuwają się pytania: czy źle umasowiłem antenę, czy też 3mb barierki balkonowej robiącej za przeciwwagę to za mało? Na próbę stworzyłem alaprzeciwwagę z odcinka 20mb przewodu, lecz bez rezultatu. Póki nie wymyślę czegoś sensownego w mojej lokalizacji, to chciałbym trochę powalczyć z Ampro w tych warunkach. Może mam uszkodzone radio?
    Co ciekawe na 14 MHz odbiór jest znacznie lepszy przy niższym poziomie tła (S3-S5) mimo, że antena jest konstruowana do 80-tki.
    W czym według Kolegów jest problem?

Pozdrawiam,

Tak jak napisałeś, nie można wymagać cudów od tak skróconej anteny, ale jak się nie ma warunków to jest to jakieś rozwiązanie a z tego co napisałeś to warunki mamy bardzo podobne, ale jeśli potrzebujesz antenę tylko do nasłuchu to szkoda było pieniędzy na Ampro, kawał drutu w zupełności by ci wystarczył. Ja zanim kupiłem Ampro miałem podłączoną do radia 20m linkę stalową kupioną w markecie za 9zł (sznur na pranie), na słuchometr oceniam że odbiór miałem może minimalny lepszy niż na Ampro - szumy i zakłócenia na 9s, nawet na tym drucie udało mi się zrobić jedną łączność z SP3 z raportem 5-7 z mocą ok 30W, bałem się dać więcej z obawy o końcówkę mocy.
Po kilku trudnościach z pomocą kolegów z tego forum udało mi się zainstalować Ampro, odbiór może minimalnie słabszy niż na lince, ale szumy na 8s, bardzo często zdarza mi się słyszeć stacje z polski i państw sąsiedzkich na 9+20, więc chyba coś ta antena słyszy, być może mam odrobinę lepszą lokalizację.
Nadawanie - jak najbardziej - nie mam problemów aby z mocy 50W otrzymać raport 5-9, a zdarzają się nawet raporty z plusami. Nie dawno słyszałem jak kolega z mojej miejscowości robił łączność z SP9 pracował z anteny pełnowymiarowej, jak dobrze pamiętam W3DZZ i otrzymał raport 5-9+20, również postanowiłem zrobić łączność z tym samym kolegą z SP9 - ok 5min później i otrzymałem raport 5-9 tyle że tylko +10db.
Na 14MHz u mnie również lepszy odbiór, brak zakłóceń, szumów, podobnie jest na 7 , 10, 18, 21 i 28MHz, zakłócenia mam największe na 1.8 , 3.5 i 24MHz, ale to tylko dla tego, ale na tych pasmach gdzie nie mam szumów to SWR jest grubo powyżej 10, a tam gdzie są zakłócenia SWR jest poniżej 3, a na 80m oczywiście zakłócenia mam największe bo SWR jest blisko 1.
Dodam tylko, zawieje tutaj teraz odrobię CB a konkretnie 27.555, ale nie mam problemów aby na 80m na Ampro usłyszeć i zrobić łączność z krajami śrudziemnomorskimi - EA, I, SV.