antena drutowa 2x19,5m
pomoc w zrobieniu
    lukon pisze:

    Witam przeszukuje już internet od dłuższego czasu w poszukiwaniu anteny drutowej na pasmo 10m kolega posiada antene drutową 2x19,5m i jest z niej zadowolony
    Postanowiłem i ja zrobić taką antenę tylko nie bardzo wiem jak to wszystko zacząć co do czego i od czego wszystko zależy
    Posiadam linkę stalową w oplocie o średnicy 2mm i długości 40m
    Więc dwa odcinki linki po 19,5m
    Do tej anteny o ile się nie mylę potrzebny jest balun tylko jak go wykonać ?

    Za podpowiedzi bardzo dziękuję
    Łukasz


Witaj Łukaszu,

Tak na marginesie sam jestem "początkującym" w tych tematach, nie dalej jak 4 dni temu powiesiłem swój dipol, który jest odrobinę bardziej skomplikowany niż to się mogło wydawać, ale w rzeczywistości jest to bardzo prosta kontrukcja.

Mój dipol wygląda mniej więcej tak:


To jaki balun dasz zależy od wielu czynników, z jaką przekładnia, prądowy czy napięciowy. Najprościej można powiedzieć to tak, ze balun ma m. in. za zadanie dopasować impedancje(w uproszczeniu opór dla prądu zmiennego) anteny do 50 ohm jakie masz w radiu. jeżeli będziesz stosował inne radio, które będzie posiadało inną impedancję wyjścia wtedy trzeba będzie zastosować inny balun (transformator impedancji), stąd np są różne tzn. 1:1 (impedancja na wejściu=impedancja na wyjściu) albo 1:4 (impedancja na wyjściu jest 4x większa niż na jego wejściu, np radio 50 ohm, a antena 200) spotyka się również 1:6, 1:9 itp.

Zastanawiasz się pewnie jaki dać i po co, cóż to zależy, Impedancja anteny zmienia się wraz z jej wysokością, położonych w jej otoczeniu obiektów(wszelkiego rodzaju druty, rośliny, papa dachu, kominy, mury, ludzie, samochody itp...) oczywiście możesz zastosować balun 1:1(ja taki mam). Jeżeli nie uda Ci się uzyskać SWR wystarczająco niskiego, możesz oprócz zmiany jej długości, zmieniać kąt pomiędzy ramionami, co oczywiście ma swoje wady i zalety) jeżeli będziesz miał możliwość dokonania pomiaru anteny i będziesz znał jej impedancje, wtedy polecam stosować balun o odpowiedniej przekładni.

Oczywiście powyższe informacje są w dosyć dużym uproszczeniu, mam nadzieję, ze nie spotkam się jednak ze zbyt dużą krytyką.
Na tak stworzonym dipolu, uzyskałem 3 pasma: 80M 40M i 20M, na każdym w części fonicznej posiadam SWR mniejszy niż 1.3 co uważam za wielki sukces, bez trudu robi się całą Europę(włochy, Gracje, Hiszpania, Belgia, Anglia) 2 dni temu miałem swoje 2 QSO (łączność) z USA obustronny raport 59 na 20m(14MHz)(nawet miałem przez chwilę kontakt wczoraj ze stacją w Australii, jednak w trakcie łączność zanikła), uważam cel dzięki temu za osiągnięty.

Jeżeli chodzi o szczegóły mojej konstrukcji to antena znajduje się na budynku mieszkalnym (Blok) na skraju miasta o wysokości 4 pięter, antena znajduje się 2m nad powierzchnią dachu, ok 2m ramion z każdej ze stron są zagięte pod kątem ok 45 stopni do dołu(niestety długość bloku nie pozwala na jej całe wyprostowanie).

Teraz możne to się wydawać skomplikowane, jednak jak już się do tego przymierzysz okaże się to na prawdę proste, ważne jednak by być dokładnym w tym co się robi i pamiętaj, żeby nie wracać do niej w przyszłości bez potrzeby przyłóż się do niej, elementy miedziane lutuj, odsłonięte części zabezpieczaj taśma izolacyjną co najmniej( rurką termokurczliwą, taśmą samo wulkanizującą, stosuj odpowiednie zaciski do lin, linek, oraz izolatory.

Jako materiał na antenę staraj się nie uciekać od miedzi, ja zastosowałem tani i łatwo dostępny kabel PKL kupiony na serwisie aukcyjnym w cenie 500m za 50zł+przesyła. na początek zrób antenę trochę dłuższą, zapamiętaj, ze balun elektrycznie wydłuży antenę jeszcze dodatkowo(będzie pracowała niżej niż to wynika z jej długości), potem będziesz ją stroił(skracał ramiona), możesz to robić na początku poprzez zawijanie kończy, potem jak uznasz wynik za satysfakcjonujący utniesz nadmiar i tyle.
ja na początku uzyskałem rezonans i niski SWR przy f=3,3MHz i musiałem ją znacząco skrócić, choć dałem tylko 50cm dłuższą na całości. Pozostałe ramiona w moim przypadku stroją się zupełnie tak samo, o dziwo bez wpływu na te dłuższe co znajdują się nad nimi.

To chyba tyle. mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć Ci na zadane pytanie.
Czekam z niecierpliwością na informację o Twojej konstrukcji.
pozdrawiam



EDYCJA:

koszt mojej anteny przeliczając metry zastosowanego przewodu PKL, obudów na balun, przewodu 40m EKHM155 nie przekroczył 120zł (z czego koszt przewodu 90zł hihi).

Rdzeń na balun dostałem od SP7IFX, za co bardzo koledze dziękuję, wykonanie również wg jego instrukcji.
jeżeli będziesz chciał więcej szczegółów odnośnie posiadanego przeze mnie baluna daj znać, postaram się coś narysować.


  PRZEJDŹ NA FORUM