YAESU FT-950E - modulacja AM

Witam.
Nie mam zbyt dużego doświadczenia w temacie KF, jednak postaram się dość prosto wytłumaczyć w miarę mojej wiedzy Marcinowi dlaczego radio o które pyta pracuje właśnie tak a nie z dźwięczną szeroką modulacją jak radio CB. Z wiedzy którą posiadam, odbiornik jak i nadajnik radia CB pracuje dość szeroko. Czyli odbiornik ustawiony na częstotliwość np. kanału 20 = 27.200 Mhz posiada (zależy od modelu radia CB) filtr który ogranicza odbiór np. o 10 KHz. Czyli pracując na częstotliwości 27.200 słyszymy od 27.195 do 27.205, stąd też zdarza się że słyszymy pracujące stacje z poza granic Polski w tzw. 5-tkach. Jeżeli radio ma filtr 6-8 KHz to wtedy słyszymy mniej czyli wąsko i np. przy filtrze 6 KHz od 27.197 do 27.203 oraz przy 8 KHz od 27.196 do 27.204. Jeśli chodzi o nadajnik to jest tu podobnie. Choć dodatkiem do "soczystego" nadawania są mikrofony z układem wzmocnienia i echa oraz kompresją. Mikrofony te oferują pasmo przenoszenia naszej emisji głosu od 300 - 3500 Hz a nawet od 150 - 9000 Hz ( prawie 10 KHz) . Czyli jeżeli ktoś pracuje na drugim kanale w przypadku CB w odstępie między kanałowym o 10 KHz wyżej lub niżej i jego filtr obejmuje wartość ok. 10KHz, niestety będzie nas słyszał. Jednak modulacja na tym naszym kanale na którym nadajemy będzie przepiękna, soczysta, idealnie wyraźna itp. itd. Radiowa ;-).
W przypadku radia CB z wstęgami sytuacja jest już trochę inna bo często słyszymy lub czytamy na forach że takie radio na modulacji AM to radio pracuje tępo, i ma w odbiorze i nadawaniu "płaską" modulację. Jednak radio to świetnie radzi sobie na tzw. wstęgach. W przypadku radii CB wstęgowych, zastosowane filtry są jeszcze węższe bo mają wartości ok. 2-4 KHz. Czyli praca na AM na częstotliwości 27.200 daje odsłuch i nadawanie 27.199-27.201 i 27.198-27.202 MHz.
Stąd też do pracy tylko w paśmie CB warto mieć radio tylko takie radio. Z mojego niewielkiego doświadczenia wynika że każde radio mające wstęgi pracuje inaczej niż radio typowe na pasmo CB. Czyli posiada wąskie filtry i niestety tych soczystości i „audio” nie uzyskamy nadając a tym bardziej słuchając na nim.
Idąc tym tropem radia KF-owe pracują poprzez jeszcze bardziej zaawansowane filtry które można obecnie w wielu modelach "z ręki" regulować jeszcze bardziej wąsko i filtrować modulację poprzez zaawansowane elektroniczne układy. Na radiu KF nie powinno się pracować tak szeroko czyli np. 10 KHz - odbierać 5 KHz w góre i 5 KHz w dół, bo nie usłyszymy to co chcemy. Stąd radia te muszą pracować wąsko i mają tak precyzyjną regulację częstotliwości. Oczywiście z tego co czytałem, większość zaawansowanych radii KF posiada różnego rodzaju filtry na różne częstotliwości. Jednak z tego co koledzy potwierdzili pisząc o tym radio (FT-950E) modulacja ta już taka jakbyśmy oczekiwali na typowym CB nie jest tak piękna.
Podsumowując tak jak jeden z kolegów napisał do pracy na CB warto mieć inne radio.
Mam nadzieję że część ze mną się zgodzi, bo to dość proste rozumowanie ale nie odbiega mam nadzieję od rzeczywistości. W razie czego proszę o szerszy komentarz bo jak wiemy każdy z nas uczy się całe życie a i mnie trochę nowej wiedzy się przyda.
Przepraszam że może trochę wymieszałem nadawanie z odbiorem ale mam nadzieję że to będzie bardziej zrozumiałe i można to sobie np. samemu w domu sprawdzić na jakimś zestawie audio, komputerze, zawęrzając i rozszerzając pasmo przenoszenia.
Ważne że w radiach CB wykorzystywany jest najprostszy sposób emisji AM (lub FM), stąd też zastosowanie tak szerokich filtrów i rozwiązań. Bo gdybyśmy mieli w radiach obywatelskich tak wąskie filtry to 70% nie dogadała by się między sobą w związku z pracą poza częstotliwością.
lol


  PRZEJDŹ NA FORUM