Wydawanie pozwoleń klubowych
Komunikat UKE
Witajcie koledzy,
Hubert ładnie interpretujesz i dajesz nadzieję dla Klubów np. PZK. Temat ująłeś bardzo optymistycznie, ale rzeczywistość jest bardziej brutalna. Zgodnie z prawem PZK ZG i OT (tylko te które znajdują się w rejestrze KRS) może otrzymać licencje (warunek siedziba miejsca lokalizacji) jeżeli przedstawi dokument prawa lokalowego - siedziby. Wyobrażam już sobie szkolenie młodych krótkofalowców w wirtualnym Oddziale OT-73, ponieważ Oddział ten z powodów oszczędnościowych nie posiada siedziby więc nie może otrzymać licencji, a także nie mogą otrzymać licencji klubowych jego kluby.
Polski Związek Krótkofalowców ZG czy OT znajdujące się rejestrze KRS otrzyma Pozwolenie Radiowe - Licencję dla stacji klubowej. Pozornie wygląda, że nie ma problemu, ponieważ w licencji istnieje możliwość wpisanie lokalizacji np. w Poznaniu w budynku prywatnym. Niestety prawo stanowi, że formalne przekazanie - udostępnienie pomieszczenia zmienia charakter użytkowania lokalu i lokal podlega innemu opodatkowaniu, nie jak od pomieszczenia mieszkalnego, ale od lokalu użytkowego (stawka podatku o wiele wyższa). Czy PZK ZG lub OT podpiszę umowę o wynajęcie lokalu na radiostację klubową?
Czy PZK posiada zaplanowane środki finansowe na utrzymanie klubów/radiostacji?
Póki co Oddział Poznański OT-08 posiada wynajęty lokal, a w tym lokalu znajduje się jako pozostałość po klubie SP3PKK (prezes SP3IQ) TRX – antena, ale już od wielu miesięcy nie posiada licencji - Pozwolenia Radiowego. Widocznie wiceprezesowi ZG PZK kol. Bogdanowi SP3IQ klub jest nie potrzebny. Dlatego należałyby się zastanowić nad poprawnością takiego rozumowania: kluby nie posiadają osobowości prawnej więc bez licencji nie będą szkolić krótkofalowców. Widocznie PZK uznało że Kluby są zbędne. Takie rozumowanie można wyciągnąć z powołania VOT 73. Tylko w ten sposób można rozumieć postawę Władz PZK, które przez kilka lat nie potrafiły na drodze prawnej tę ważną kwestie rozwiązać.
To wielki wstyd dla PZK że trzy osoby mogą powołać stowarzyszenie zwykle i otrzymają zgodnie z prawem licencje na radiostację klubową, zaś wielo osobowe kluby PZK jako nie posiadające wpisu w KRS-ie nie mają prawa do posiadania licencji. To nie pierwszy skandal rodem z PZK.
73! Julian SP3PL