Uziemienie FT-857
N2JXN polemizowałbym ze sporą częścią tego co piszesz pan zielony

Tworzenie "drogi którą piorun może przejść" należy wsadzić między bajki. Jeśli piorun faktycznie walnie w budynek, to masz 99,99% szans że spaleniu ulegnie wszystko - nawet sprzęt całkowicie odłączony od sieci. Popytaj się ludzi, których spotkało coś takiego.

W SP bardzo często stosuje się uziomy z bednarki stalowej ocynkowanej ogniowo - jej wadą jest konieczność układania przy wykopach pod fundamenty. Tyle, że u nas standardy budowlane są tradycyjnie trochę bardziej przeciwpancerne i nie jest to jakiś wielki problem.
Pionowe pręty uziomowe stosuje się także, ale nie jest to jedyne rozwiązanie.

Sposób wykonania instalacji w Stanach nie powinien akurat być brany jako przykład. Biorąc pod uwagę stosowane technologie to statystycznie w SP jest o niebo lepiej. Przewody zaprzestano u nas puszczać w rurach stalowych gdzieś w latach 60-tych ubiegłego wieku lol

Co do powstawania napięcia krokowego to pojechałeś już kompletnie po bandzie jęzor
Jeśli będziesz miał gęstą sieć uziemiającą to napięcie krokowe będzie znikome i właśnie wtedy jest bezpiecznie! Przy zbyt rzadkiej siatce uziemiającej może dojść do sytuacji kiedy w zasięgu rąk znajdą się dwa przedmioty na których różnca potencjału będzie większa od napięcia dopuszczalnego długotrwale dla danej strefy.
Co ciekawe w SP praktycznie nie mierzy się już napięcia krokowego - sens takiego pomiaru jest dość wątpliwy. Dużo ważniejsze jest napięcie dotykowe rażeniowe pojawiające się między nogami, a metalowymi, nieizolowanymi konstrukcjami metalowymi na wysokości rąk.


Ponownie parę słów jak wykonywane są instalacje profesjonalne pracujące w trudnych warunkach dla kabli koncentrycznych:
maszt antenowy jest uziemiany przez swój fundament i dodatkowo wpięty do siatki uziemiającej w okolicy, pancerz kabla antenowego jest łączony z konstrukcją masztu tuż przy antenie, pancerz ponownie jest uziemiony przy wejściu do pomieszczenia z radiostacją, w tym miejscu także zainstalowany jest odgromnik.
Dalej kabel do radiostacji idzie sobie dowolnie.
Przy takim układzie i _dobrej_ antenie faktycznie nie ma jakiejś specjalnej potrzeby uziemiania samej radiostacji. Tyle, że to ma sens jeśli antena jest dopasowana i do pomieszczenia z nadajnikiem wraca bardzo mało w.cz.

pz


  PRZEJDŹ NA FORUM