Uziemienie radiostacji
zapytanie :)
Ha ha ha! Uziemienie!~Stara szkoła z przed czasów zerowania... To tak jak niektóre chwyty marketingowe-działają w naszej psychice (i w zyskach reklamodawcy). Dla w.cz. to w ogóle fikcja, dla AC i DC to już bardziej, ale nawet dobrze wykonane uziemienie nie do końca wyrównuje potencjały (główne zadanie) i nie do końca skutecznie chroni przed porażeniami(główne zadanie). Jeśli chodzi o przepięcia pochodzące z wyładowań atmosferycznych to przy centralnym trafieniu i tak wszystko ulega uszkodzeniu (elektronika, elektryka, automatyka itd.) Tak więc dla głównych zadań wystarczy poprawne podłączenie urządzeń do zerowania a anten do uziemienia (instalacji odgromowej). Natomiast w przypadku stosowania anten LW należy zastosować tzw. artificial ground czyli szt. ziemię. Schemat jest tu: http://www.remeeus.eu/english/hamradio/aardetuner%20schema.jpg Jest to nic innego jak szeregowy obwód rezonansowy strojony na max prądu w.cz. dla danej częstotliwości. Wtedy prąd w.cz. znajdzie drogę w przeciwwadze jaką jest ta odnoga prowadząca do ziemi( koniec dla w.cz. nie musi być uziemiony)