Światowy Dzień Krótkofalowca
Witam


18 kwietnia 2011 r.
Światowy Dzień Krótkofalowca

Motto: Krótkofalarstwo: pierwsza społeczna sieć radiowa

Od kilkunastu lat dzień 18 kwietnia uznany jest jako święto krótkofalowców całego świata (World Amateur Radio Day). Celem obchodów jest upamiętnienie założenia Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), które miało miejsce 18 kwietnia 1925 r. Na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia, co roku odbywają się różnego rodzaju specjalne imprezy operatorskie mające przybliżyć społeczeństwu problematykę amatorskiego radia.

W tym roku tematem przewodnim obchodów jest rola krótkofalarstwa jako radiowej sieci społecznej. Od samego bowiem początku amatorskie radio stało się niezwykle skutecznym środkiem do wymiany informacji. Nawet przy stosowaniu prymitywnych urządzeń radiowych wymiana informacji przebiegała zadziwiająco szybko. Dziś służba amatorska ma do dyspozycji o wiele więcej technicznych rozwiązań, które chętnie wdraża w życiu codziennym. Liczna rzesza radiooperatorów bierze udział w testowaniu rozmaitych projektów technologicznych, których niejednokrotnie sama jest autorem. Na amatorskich pasmach radiowych dzień i noc nawiązywane są tysiące łączności. Za każdym emitowanym w eter sygnałem kryje się operator, który nie szczędzi sił i umiejętności dla ciągłego doskonalenia swojej stacji. To olbrzymia armia woluntariuszy utrzymująca całą swoją światową sieć łączności na najwyższym poziomie technologicznym i świetnie sobie radząca bez skomplikowanej i kosztownej profesjonalnej infrastruktury. Krótkofalowiec potrafi posługiwać się starymi i nowymi emisjami. Oznacza to, że nawet pozbawiony nowoczesnych środków wspierających łączności, np. komputera, potrafi bez trudu dostosować się do sytuacji i skutecznie wypełniać swoją rolę. Wybitni pasjonaci amatorskiego radia mają nawet wiele gotowych rozwiązań sprawdzonych w czasie np. różnego rodzaju wypraw terenowych, zwłaszcza do miejsc bez dostępu do energii elektrycznej, sieci Internetu czy też rozbudowanych systemów antenowych. W takich niby prymitywnych warunkach radzą sobie nadzwyczaj dobrze. Ich praca widoczna jest każdego dnia, budząc wielki szacunek i uznanie.

18 kwietnia 2011 roku to święto każdego krótkofalowca, który ma poczucie przynależności do tej niezwykłej społeczności. Nie tylko jednak poprzez samo posiadanie licencji radioamatorskiej! Aby być krótkofalowcem trzeba mieć w sobie coś więcej. Definiuje to Kodeks Krótkofalowca i zasady ham spiritu wypracowane przez blisko dwa pokolenia entuzjastów radia. Warto je znać i przede wszystkim przestrzegać. Dopiero wtedy można samego siebie zakwalifikować do tej grupy hobbystów.

Dobrym sprawdzianem przynależności SP-HAMs będzie udział w projekcie WARD 2011 mającym na celu upamiętnienie dnia, w którym społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w IARU – Międzynarodowy Związek Stowarzyszeń Radioamatorskich. Było to wydarzenie dające wkrótce początek krótkofalarstwu bez granic.

Uczcijmy Dzień Krótkofalowca wspólnym świętowaniem. Pewną symboliczną może okazją będzie udział w krajowych zawodach WARD Contest. Nie powinno w nich zabraknąć żadnego entuzjasty amatorskiego radia. Regulamin na portalu PGA-ZAWODY oraz w kwietniowym wydaniu MK QTC.


Sylwester Jarkiewicz, SP2FAP

-----------------------------------
Bezpośredni link do regulaminu zawodów patrz:

http://pga-zawody.eham.pl/articles.php?article_id=13


Pozdrawiam



  PRZEJDŹ NA FORUM