Słuchawki
Jurku SP1JPQ,
Możesz przytoczyć jakieś wyniki badań, które potwierdzają, że słuchawki przyczyniają się do uszkodzenia słuchu? A może chodziło Ci o to, że słuchanie głośnej muzyki - i to przez słuchawki - uszkadza słuch?

Rozsądne korzystanie z słuchawek, z odpowiednio dobranym poziomem głośności, w żaden sposób nie przyczynia się do uszkodzenia słuchu, a wręcz przeciwnie: może słuch chronić. Jak? Eliminacja zakłóceń zewnętrznych obecnych w naszych domach przez pasywne tłumienie muszli słuchawkowych powoduje, że można zmniejszyć poziom dźwięku w słuchawkach by słyszeć w równie zrozumiały sposób, jak przy większym poziomie i bez słuchawek.

Oczywiście, pozostaje sprawa komfortu krótkofalowca, która w przypadku użycia tańszych słuchawek może mieć duże znaczenie (ucisk drobnych naczyń krwionośnych, "gorące uszy", itp.). Z kolei wpływ używania słuchawek na komfort naszych domowników jest bezsprzecznie pozytywny.

Dziwię się też wypowiedziom doświadczonych krótkofalowców, że słuchawek przy radiostacji używamy tylko w ostateczności (niski poziom sygnału). W “THE NEW DXER’S HANDBOOK” autor, Bryce K. Anderson, K7UA, wyraźnie akcentuje konieczność używania słuchawek przy pracy z stacjami DX. Jako początkujący KF byłbym wdzięczny, by ktoś rozwinął ten wątek.