SpiderBeam
eksperymenty antenowe
    SQ7DQX pisze:

    Petroniusz - użył bym innych materiałów - jak wspominał Janek SQ9JXB - szkoda Twojej podwójnej pracy używając tych linek mosiądzowanych. Po za tym elementy z PCV blokujące linki mogą rozpaść się podobnie jak oryginalne naciągi z czarnego tworzywa. Po za tym Twoja konstrukcja wygląda identycznie co fabryczny zestaw do budowy spiderbeama - fachowe wykonanie. Oto antena, którą wykonał AREK SP7LHV, pracowałem z niej w zawodach SPDX 2011. Oczywiście rotor jest już inny, lekki ale ze ślimakiem. Link do zdjęć: http://www.enduro.idl.pl/SPIDERBEAM_SP7LHV/index.html
    Antena pracuje na 10, 14 i 18 MHz. Arek woli pasma WARC wolne od zawodów. Poprosiłem go aby dodał elementy na 14MHz. Antena dobrze zniosła zimę, można ją zdjąć z masztu i założyć ponownie w pojedynkę.

Oczywiscie - pisałem że Ameryki nie odkrywam - uznałem ze to co dobrze wymyslone warto powielić ale pare rzeczy uznałem że mogło by byc inaczej i lepiej więc to zastosowałem. PVC na rurach kanalizacyjnych jest odporne w miarę na warunki atmosferyczne - zobaczymy jak sie zachowa na powietrzu- to eksperyment.
Te linki mosiadzowane- no cóż z dostepnych za grosze materiałów to sam juz bym nie wiedział co zastosować. Oryginalny drut ze SB jest niedostepny, zreszta jestem pewien ze też by rdzewiał. Przyznam że zachęciła mnie opinia SP1BKS o takich zastosowaniach. Leszek jest w tych sprawach doswiadczony więc biorę wzór.
Jeśli ktos wie co byłoby najlepsze i dostepne - chetnie sie dowiem- na przyszłość.
Arek - wykonał ładna robotę- trzeba przyznać. Parę rzeczy mnie zainspirowało.
Teraz przede mną balun - mam kłopot z kablem bo nie mam w teflonie a jedynie RG58U- jako że w miare miękki a w pudełku mało miejsca.
Zreszta w polsce kłopot jest z tymi pudełkami zadne mi nie odpowiada w pełni. Jakies takie mało pewne, mało sztywne i mało szczelne i za małe.
To oryginalne ze SB jest OK bo i jeszcze odpowiednio duże.


  PRZEJDŹ NA FORUM