Częstotliwość
Film w TVP
Dla tych co jeszcze nie oglądali, szybka recenzja zaczerpnięta z www.tvp.pl

tvp.pl pisze:

(FREQUENCY)

Thriller science fiction, 114 min, USA 2000
    Reżyseria: Gregory Hoblit
    Scenariusz: Toby Emmerich
    Aktorzy: Dennis Quaid, Jim Caviezel, Andre Braugher, Elizabeth Mitchell, Noah Emmerich, Shawn Doyle,
    Jordan Bridges, Melissa Errico, Daniel Henson, Stephen Joffe i inni

Jeśli wierzyć niektórym naukowcom, czas nie jest chronologicznym ciągiem, ale składa się z wielu równoległych, alternatywnych ścieżek, które mogą się wzajemnie przenikać. Dalszy postęp naukowo - techniczny powinien więc w nieodległej przyszłości umożliwić nam dowolne wędrówki w czasie. Na takim pomyśle fabularnym zasadza się film Gregory’ego Hoblita, którego akcja toczy się równolegle w roku 1969 i 1999. W 1969 r. Frank Sullivan, dzielny strażak i entuzjasta krótkofalarstwa, mieszka z ukochaną żoną Julią i 6 - letnim synkiem Johnem w domu przy jednej z ulic Nowego Jorku. Rodzina wiedzie szczęśliwe życie, a Frank, mimo niebezpiecznego zawodu i skłonności do brawury, zawsze dotąd wychodził obronną ręką z każdej opresji. Niestety, do czasu. W październiku 1969 r. ginie w płomieniach podczas jednej z akcji ratunkowych. W 1999 r. John, już 36 - letni, nadal mieszka w rodzinnym domu. Jest zdolnym policjantem wydziału zabójstw, ale ostatnio mu się nie wiedzie. Opuszcza go żona, mająca dosyć życia u boku męża wiecznie zajętego obowiązkami służbowymi, a w pracy John musi wrócić do nierozwiązanej od lat sprawy seryjnego mordercy kobiet o pseudonimie "Słowik", który znów daje o sobie znać. Przypadkowo, za sprawą przyjaciela z czasów dzieciństwa, John znajduje w domu należącą niegdyś do ojca radiostację. Naprawia uszkodzenia, udaje mu się uruchomić sprzęt. Nawiązuje kontakt z pewnym mężczyzną podającym się za strażaka. Po paru minutach rozmowy odkrywa ze zdumieniem, że rozmawia... z własnym ojcem żyjącym w 1969 r. Jest to możliwe wskutek silnych erupcji na Słońcu, które spowodowały pojawienie się dziwnych zórz i zakłóceń w eterze. Gdy mija pierwszy szok, a później wzruszenie, John uświadamia sobie, że jutro przypada trzydziesta rocznica śmierci ojca. Ostrzega go, błaga o ostrożność. Uprzedzony o niebezpieczeństwie Frank unika śmierci i dzięki temu zmienia się jego dalsze życie. Również John zaczyna nagle mieć nowe wspomnienia związane z ojcem, a na rodzinnych zdjęciach, których pełno w domu, pojawia się postać ojca, odpowiednio starszego. Ale fakt, że Frank przeżył, pociąga za sobą nieoczekiwane konsekwencje: "Słowik" znacznie się uaktywnia i zamiast trzech ofiar ma teraz na sumieniu aż dziesięć zamordowanych kobiet. Co gorsza, jedną z nich jest matka Johna, zamordowana - jak wynika z akt policyjnych - w 1969 r. Przekonawszy się, że może wpływać na bieg przeszłości, John postanawia spróbować tego jeszcze raz, aby ocalić matkę. Niezbędna jest mu jednak pomoc ojca. John przekazuje mu przez radio wszystko, co wie na temat "Słowika" i okoliczności jego zbrodni. Żyjący nadal w 1969 r. Frank musi powstrzymać psychopatę, żeby uratować Julię. Ale tym samym mimowolnie ściąga na siebie śmiertelne zagrożenie.

Częstotliwość
    Reżyseria: Gregory Hoblit