Nasze anteny a niekompetencja urzędników z SANEPIDU w świetle przepisów
Prezentacja przygotowana przez kol. SP2LQP
Witam.
Do wypowiedzi SP5IT: zgłoszenie anten - mowa potoczna, wszyscy wiedzą o co chodzi. Ale faktycznie, literalnie - zgłaszamy instalację wytwarzającą pole elektromagnetyczne, a jej częścią jest antena.

Do wypowiedzi SP8MRD.

Interpretacja jest poprawna. Przepis mówi o LABORATORIUM AKREDYTOWANYM. Laboratorium nie-akredytowane pomiarów w myśl ustawy nie może robić. Gdyby tak było, użyto by terminu LABORATORIUM. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy prowadzący instalację lub użytkownik urządzenia ma CERTYFIKAT ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ (ISO) i ma WŁASNE LABORATORIUM, też objęte ISO. Żaden krótkofalowiec nie spełnia tego wymogu, bo nikt z nas nie ma certyfikatu ISO i własnego laboratorium pomiarowego w zakresie emisji EM z takowym certyfikatem. Albo przynajmniej - ja o takim krótkofalowcu nie wiem. Czyli pozostają tylko LABORATORIA AKREDYTOWANE. Poza tym przepis ten nawiązuje do art.112a ust.1

Jeszcze raz podkreślam, że art.147a ust.1b pkt.2 ZWALNIA NAS Z POMIARÓW WYKONYWANYCH PRZEZ LABORATORIA AKREDYTOWANE. Dla jasności wywodu cytuję cały art.147a:

Art. 147a.
1. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przez:

1) akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087, z późn. zm.)lub

2) laboratorium posiadające uprawnienia do badania właściwości fizykochemicznych, toksyczności i ekotoksyczności substancji i preparatów nadane w trybie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11, poz. 84, z późn. zm.)
– w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani.

1a. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia, posiadający certyfikat systemu zarządzania jakością, mogą wykonywać pomiary wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska, do których wykonywania są obowiązani, we własnym laboratorium, pod warunkiem że laboratorium to jest również objęte systemem zarządzania jakością.

1b. Przepisów ust. 1 i 1a nie stosuje się do wykonywania pomiarów:

1) ilości pobieranej wody, do których są obowiązani prowadzący instalację
oraz użytkownik urządzenia;

2) wielkości emisji, do których jest obowiązana służba radiokomunikacyjna amatorska w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.).

Natomiast, jeżeli Piotr uważasz, że mamy robić pomiary, bo art.122a ust. 1 o tym mówi, a art 147a zwalnia nas jedynie z robienia ich przez laboratoria (to kto je ma robić - nie ma tak naprawdę nic na ten temat dalej), to właśnie dlatego wysyłamy analizę, bo ustawa traktuje ją na równi z pomiarem. To wynika z definicji w ustawie (art.3).



  PRZEJDŹ NA FORUM