Antena kierunkowa 2 el. Delta 7 pasm wg. SP3PL
Witam,
Antena mojej konstrukcji "Multibander7-PL" projektowana była z myślą o pracy w międzynarodowych Contest-ach, zaś rozwinięcie jej możliwości pracy na pozostałych pasmach, to rezultat doświadczeń wielu naszych kolegów nadawców, którzy z powodu lokalnych ograniczeń m. in. administracyjnych nie mają możliwości na uruchomienie więcej anten.
Posiadając "ręczny" AT antena umożliwia pracę także w paśmie 80 mtr.
Spostrzegawczy czytelnik przeglądając moją witrynę zauważy, że tam szczegółowo opisane jest zjawisko pracy na dolnych pasmach.
kol. Edward SP5ELW ocenił walory anteny w porównaniu do GP7DX, co potwierdzone zostało przez SP5ADX i SP7IDX.
A więc, pełno wymiarowy dipol - slooper jest skuteczniejszy w paśmie 30 mtr. i niżej.
Tomek SQ3MVK również potwierdza pracę w paśmie 80 mtr, ale zauważa, że z dipola sygnał jest silniejszy.
Kilku kolegów informowało mnie o pełnej satysfakcji z pracy PSK na 80 mtr.
Jak się nauczę wstawiać bezproblemowo fotki, to wstawię karty QSL za QSO na 30 mtr. z JA i z dalekiej Oceani YJ.
Osobiście często korzystam z tej anteny do odbioru słabych sygnałów na 30, 40, a szczególnie na 80 mtr jako anteny odbiorczej, ponieważ słabe sygnały odbieram bez smogu - dokuczliwego szumu, który sprawia, że wiele "słabych" stacji nie słychać na dipolu lub verticalu.
Cieszy mnie, że Arek przyłączył się do grona osób testujących antenę na 30 mtr, bowiem każde doświadczenie wzbogaca naszą wiedzę.
Pragnę zauważyć, że VE3SPW też przyczynił się do pracy anteny w paśmie 6 mtr., co raczył szczegółowo zrelacjonować na mojej witrynie.
Ogólnie wiadomo, co zostało już wielokrotnie potwierdzone, że od 30 mtr w dół z „prostych” nie skomplikowanych systemów antenowych okazał się vertikal na DX-y najskuteczniejszy. (GP, Slooper dipol, 1/4 slooper zasilany od góry przy maszcie lub metalowej rynnie itp).
Życzę miłej zabawy z anteną i z przyjemnością czytam wszystkie komentarze.
VY 73! es DX Julian SP3PL


  PRZEJDŹ NA FORUM