Tyrystor
AQQ - ale transil włączony jest do obwodu równolegle, a bezpiecznik szeregowo, między zasilaczem a odbiornikiem. Przy wystąpieniu przepięcia transil zaczyna gwałtownie przewodzić, stanowiąc praktycznie zwarcie, które powinno przepalić bezpiecznik. Chyba że niewłaściwie dobrane są wartości prądu transila i bezpiecznika, bo albo transil ulegnie uszkodzeniu i bedzie stanowił już stałe zwarcie - co powinno skutkować przepaleniem bezpiecznika, lub uszkodzeniem zasilacza, albo transil po uszkodzeniu struktury będzie stanowił przerwę, tym samym nie zabezpieczając już odbiornika przed ponownym (lub nadal trwającym) przepięciem. W zasadzie działanie transila jest bardzo podobne do działania warystora , tyle że od warystora jest kilkaset razy szybszy i wytrzymuje dużo większe prądy...
73!