Osoba przeszkadzajaca
Nie czytałem wątku do końca ale jestem przekonany że przez roztrząsanie problemu sam sobie kolega szkodzi. Osoba która celowo przeszkadza na przemienniku zapewne czerpie radość z tego że ktoś reaguje na jego nadawanie. W konsekwencji dłużej pozostanie na częstotliwości tym bardziej jeśli znajdą się koledzy którzy zejdą do jego poziomu i zaczną go wyklinać czy dyskutować z nim. Przypominam że prowadzenie korespondencji radiowej z osobą nie przedstawiającą się swoim znakiem wywoławczym jest zabronione. Podobnie będzie z forum. Ktoś poprzeszkadzał a teraz jeszcze na pewno ucieszy się że krótkofalowcy denerwują się i przeżywają to roztrząsając to jeszcze na forum Internetowym. Sami się o to prosimy.

Co więc zrobić jeśli trafimy na taki problem? Ja widzę następujące możliwości:
1. QRT - będziemy mieć spokój
2. QSY - to samo
3. QRX - przeczekać te kilka minut i dokończyć krótką łączność

Przypominam również że przemiennik służy głównie do zwiększania zasięgu dla stacji przenośnych i mobilnych. Niestety coraz częściej oblegany jest przez gaduły. Ostatnio ile razy chciałem z niego skorzystać to była prowadzona tam jakaś dyskusja a PTT trzymane było po 5 minut. Przemiennik służy do prowadzenia krótkiej korespondecji a nie do plotek co u Ciebie słychać. Do pogaduszek polecam pasmo 80m. Sądzę że temat powinien być zamknięty bo jak już wyżej napisałem rozstrząsaniem problemu sami sobie szkodzimy. 73