tyczki, rury z włókna szklanego.... samorobne ?
Witam,

Koledzy, czytając forum napotykam na opisy robienia we własnym zakresie rurek z tkaniny szklanej i żywicy epoksydowej. Można je zrobić z taśm, tkanin z włókna szklanego lub z tzw. rękawa z włókien szklanych.
Zastosowanie rękawa wydaje się lepszym rozwiązaniem, łatwiej uzyskać równomierną warstwę. Nawijając tkaninę czy paski z włókna szklanego łatwiej popełnić błąd i rura wyjdzie o nierównomiernej grubości ścianki.

Powoli zmierzam do mojego pytania.
W sumie bez różnicy czy robi się swoją tyczkę z rękawa, czy nawija z taśmy.... Ale, ile należy przyjmować warstw taśmy, lub warstw rękawa na taką tyczkę ?
Patrząc na opisy konstrukcji anten, powiedzmy HEXBEAM czy SPIDERBEAM pojawiają się rury o ściankach o grubości 2mm i zazwyczaj do 30mm średnicy.
Oferowane na rynku rękawy jakie znalazłem, mają grubość 0,24mm, czyli teoretycznie aby mieć ściankę rurki 2mm potrzeba 8 warstw.
Tylko czy tak jest? Wydaje mi się, że 8 warstw to bardzo dużo. A wyczucie mi mówi, że warstw będzie mniej bo dojdzie jeszcze żywica, która spowoduje, jedna warstwa zajmie więcej jak wspomniane 0,24mm.
Wiem, że im ciaśniej ułożymy warstwy, tym rura będzie "mocniejsza".

Ale i tak pozostaje pytanie.... ile tych warstw powinno być, aby taka tyczka nadawała się do budowy anteny?


  PRZEJDŹ NA FORUM